Haberler

ABD, Rusya'nın uydu tehdidine cevap verdi!

Abone Ol

Rusya'nın geçtiğimiz günlerde ABD ve müttefiklerine ait ticari uyduları vurabileceğini açıklamasının ardından ipler gerilme noktasına geldi.

Rusya geçtiğimiz günlerde ABD ve müttefiklerine ait ticari uyduların, Ukrayna'yı desteklemek için kullanıldıkları takdirde meşru hedefler haline gelebileceğini açıklamıştı. Üst düzey bir Rus dışişleri bakanlığı yetkilisi Konstantin Vorontsov tarafından yapılan bu açıklamaya ABD'den cevap gecikmedi.

ABD ve Rusya çekişmesi uzaya taşınıyor

Rusya tek tek uyduları düşürme teknolojisini bünyesinde barındırıyor. Hatta bu teknolojisini kanıtlamak adına 2021'de kendi uydularından birini kasıtlı olarak imha etmişti. Anti-uydu veya ASAT olarak adlandırılan bu teknoloji bir tür gövde gösterisi olarak öne çıkıyor. Ancak bu testler, yıllar boyunca alt yörüngede dolanan binlerce uydu parçasına neden oluyor.

Rus yetkilinin yaptığı açıklamanın ardından ABD Ulusal Güvenlik Konseyi iletişim direktörü John Kirby gazetecilere verdiği demeçte ABD uydu altyapısına yönelik herhangi bir saldırının karşılık bulacağını ve altyapımıza yönelik tehdide en uygu yanıtı vereceklerini belirtti.

İklim değişikliği uzay çöplerini de olumsuz etkiliyor!

Vorontsov ise yaptığı açıklamada hangi uyduyu hedefleyeceklerini ise belirtmemişti. Rusya için potansiyel hede ise Ukrayna'ya ücretsiz olarak internet sağlayan SpaceX'in Starlink uyduları olabilir. Rusya'nın odaklanabileceği diğer hedefler ise ABD savunma ve istihbarat teşkilatlarının yerdeki gelişmeleri izlemek için kullandığı Planet Labs ve Maxar tarafından yönetilen Dünya gözlem uydularının olabileceği düşünülüyor.

Elon Musk, Starlink uydu hizmetlerinin ABD Savunma Bakanlığı'ndan fon almadığını ve şirketin bu maliyetler için her ay yaklaşık 20 milyon dolar kaybettiğini belirtiyor. SpaceX CEO'su hayır işi yaptıklarını ve şirketin Starlink'i Ukrayna'da ücretsiz olarak erişilebilir kılmaya devam edeceğini söyledi.

Mevcut durumda Rus yetkilinin yaptığı açıklama özellikle özel uydu operatörleri için endişe yaratmış durumda. Rusya'nın ilerleyen dönemde nasıl bir yol izleyeceği ise merak konusu. Peki siz Rusya'nın ABD'nin uydularını vurma tehdidi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete / Teknoloji

Ukrayna Rusya Teknoloji Haberler

Bakmadan Geçme

6 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 6 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 6 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 6 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık 2023 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Şans Topu sonuçları açıklandı mı? Şans Topu sonuçları ne zaman açıklanır? 6 Aralık 2023 Çarşamba Şans Topu sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 6 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 6 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 6 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Uludağ Gazoz hangi ülkenin markası, kimin malı? 6 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? ZTK kura çekimi ne zaman? Ziraat Türkiye Kupası 5. tur eleme maçları kura çekimi ne zaman yapılacak? Galatasaray Şampiyonlar Ligi'nde gruptan çıkarsa ne kadar kazanacak, ne kadar gelir elde edecek? Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi maçı ne zaman? Kopenhag Galatasaray maçı bu hafta mı haftaya mı ne zaman?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title