Teknenin alabora olmasıyla şehit düşen başçavuşun cenazesi Denizli'de toprağa verilecek (2)

Teknenin alabora olmasıyla şehit düşen başçavuşun cenazesi Denizli'de toprağa verilecek (2)

Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan beldesinde çarpışan 2 balıkçı teknesinin yardımına giden sürat teknesi alabora oldu. Olayda Dalyan Jandarma Karakol Komutanı Astsubay Kıdemli Başçavuş Remzi Avcı(40) yaşamını yitirirken, 1 asker ve 2 balıkçı yaralı olarak kurtarıldı.

Teknenin alabora olmasıyla şehit düşen başçavuşun cenazesi Denizli'de toprağa verilecek (2)

Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan beldesinde çarpışan 2 balıkçı teknesinin yardımına giden sürat teknesi alabora oldu. Olayda Dalyan Jandarma Karakol Komutanı Astsubay Kıdemli Başçavuş Remzi Avcı(40) yaşamını yitirirken, 1 asker ve 2 balıkçı yaralı olarak kurtarıldı. Kazada şehit düşen Başçavuş Remzi Avcı'nın cenazesi İzmir Adli Tıp Kurumu'ndaki otopsisinin ardından görev yaptığı Dalyan Jandarma Karakolu'na getirildi. Burada düzenlenen törenle memleketi Denizli'nin Acıpayam ilçesine gönderilen Avcı'nın naaşı, yarın öğle namazına müteakip toprağa verilecek.

Avcı'nın görev yaptığı karakolda düzenlenen törene ilçe halkının katılımı büyük olurken, gözyaşı da sel oldu aktı. Remzi Avcı'nın babası Osman Avcı, törene katılanlardan oğlu için helallik isterken, Başçavuşun eşi ve annesi sinir krizi geçirdi. Henüz 6 yaşında olan şehit askerin oğlu Osman Avcı ise olan bitenden habersiz oyun oynarken, tören sırasında babasının kendisini izleyen fotoğrafına son bakışı hafızalara kazındı.

Edinilen bilgilere göre, dün gece saat 01.00 sularında Dalyan Jandarma Karakol Komutanlığı, kaçak av yapan iki balıkçı teknesinin denizde çarpıştığı bilgisini aldı. Dalyan Beldesi Jandarma Karakol Komutanı Başçavuş Remzi Avcı, yanına aldığı bir askerle birlikte Dalyan kanalına geldi. Burada Dalyan Su Ürünleri Kooperatifi'nden Akay Atay'la buluşan Remzi Avcı, Dalyan kanalında bulunan Oktay Yılmaz'a ait bir sürat teknesi ile olay yerine hareket etti. Şiddetli rüzgarın etkisiyle kıyıdan 200 metre ileride tekne alabora oldu. Teknenin uç kısmının suya batması sonrasında teknede bulunanlar suya düştü. Olayda Jandarma Kıdemli Başçavuş Remzi Avcı, yüzme bilmediği için boğularak olay yerinde şehit oldu.

Teknede bulunan bir asker, teknenin sahibi Oktay Yılmaz ve Dalyan Su Ürünleri Kooperatifi Üyesi Akay Atay hafif şekilde yaralı olarak kurtarıldı. Sabahın ilk ışıklarına kadar yapılan aramalar sonrasında şehit Başçavuşun cesedine ulaşıldı ve otopsi için İzmir Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Otopsisinin ardından görev yaptığı Dalyan Jandarma Karakolu'na getirilen Kıdemli Başçavuş Remzi Avcı için burada bir tören düzenlendi. Törene Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu, Muğla Alay Komutanı Albay Ömer Bulut Mirmiroğlu ve Ortaca Kaymakamı Mustafa Güldal'ın yanı sıra mesai arkadaşları ve Denizli'den gelen yakınları katıldı. Dalyan halkının da büyük ilgi gösterdiği törende şehit Başçavuş askerlerin omuzları üzerinde karakola getirildi. Burada düzenlenen törende saygı duruşunda bulunulan Kıdemli Başçavuş Remzi Avcı için dua okundu. Tören sırasında Avcı'nın eşi Dilek Avcı ve annesi sinir krizi geçirdi. Şehit Başçavuşun babası Osman Avcı ise, yakınlarının kolunda güçlükle ayakta durmaya çalışırken, oğlu için belde halkından helallik istedi. Acılı babanın bu isteği çoğu komutanın duygulanmasına sebep olurken, Avcı'nın mesai arkadaşları da gözyaşlarını tutamadı.

Olup bitenden habersiz babasının işten çıkıp eve gelmesini bekleyen 6 yaşındaki Osman Avcı, babasının tabutu başına gelerek onun resmine uzun uzun baktı. Bir yandan da annesini izleyen minik Osman'ın bu bakışı törene katılanları duygulandırdı.

Dalyan Jandarma Karakolu'nda düzenlenen törenin ardından Şehit Başçavuşun naaşı memleketi Denizli'nin Acıpayam ilçesine bağlı Alaaddin Köyü'ne gönderildi. Şehit Başçavuş Remzi Avcı'nın cenazesi yarın öğle namazına müteakip aile mezarlığında toprağa verilecek.

Kaynak: CHA