Teklifin 5. Maddesi 335 Oyla Kabul Edildi
Haberler » Politika » Teklifin 5. Maddesi 335 Oyla Kabul Edildi - Haberler

Teklifin 5. Maddesi 335 Oyla Kabul Edildi

TBMM Genel Kurulunda, Anayasa Değişikliğinin 2. Turunda, Teklifin 5. Maddesi 70 Ret Oyuna Karşı 335 Oyla Kabul Edildi.

Teklifin 5. Maddesi 335 Oyla Kabul Edildi

TBMM Genel Kurulunda, Anayasa değişikliğinin 2. turunda, teklifin 5. maddesi 70 ret oyuna karşı 335 oyla kabul edildi.


Genel Kurulda gizli oylamaya 409 milletvekili katıldı. Oylamada 335 kabul, 70 ret oyu kullanıldı; 1 milletvekili çekimser kaldı, 2 oy boş çıktı, 1 oy da geçersiz sayıldı.


Teklifin 5. maddesiyle, Anayasanın ''Sendika Kurma Hakkı'' başlıklı 51. maddesinde değişiklik yapılıyor. Böylece, bir kişinin aynı zamanda ve aynı iş kolunda birden fazla sendikaya üye olmasının yolu açılıyor.


Birinci turda, 5. maddenin gizli oylamasına 405 milletvekili katılmış; oylamada 333 kabul, 70 ret oyu kullanılmış; 1 milletvekili çekimser kalmış ve 1 oy da geçersiz sayılmıştı.

-GÖRÜŞMEDEN-

Madde ile ilgili önergelerin görüşmelerine geçilmeden önce Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in önergelerle ilgili uygulamasının yanlış olduğunu öne sürdü. Yaklaşık 50 önergenin verildiğini, Şahin'in bunlardan kurayla belirlenen 7 tanesini okutup işleme aldığını belirten Genç, tüm önergelerin okutulması gerektiğini savundu. Genç, bu sırada kendisine sözlü müdahalede bulunan Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu ile tartıştı.


Genç, Şahin'den tutumu konusunda usul tartışması açmasını istedi. Şahin ise İçtüzüğe göre uygulama yaptığını belirtti. Genç'in itirazlarını sürdürmesi üzerine, Şahin, ''Şu andaki davranışlarınız normal değil. Doğru yapıyoruz. Her aklına esen Başkanın tutumu hakkında usul tartışması isteyemez. Siz de Meclis Başkanvekilliği yaptınız. Sizin de uygulamanız böyleydi. Oturun yerinize'' diye konuştu.


TBMM İdare Amiri Hüsrev Kutlu, tartışmaya devam eden Genç'in yanına gelerek yerine oturmasını istedi. Yerine oturmayan Genç ile Kutlu da bir süre tartıştı. Genç, daha sonra Şahin'e ''Yönetiminize protesto ediyorum'' diyerek yerine geçti.

Kaynak: AA

Manşet

Haberler