Tekkeköy Mağaraları'ndaki Çalışmaların Sonuna Gelindi

Tekkeköy Mağaraları'ndaki Çalışmaların Sonuna Gelindi

Tekkeköy Mağaraları'nın turizme kazandırılması için yapılan çalışmalarda sona gelindi.

Tekkeköy Mağaraları'ndaki Çalışmaların Sonuna Gelindi

Karadeniz'deki ilk insan yerleşkesi olan ve tarihi MÖ 10 ile 60 bin yıllarına dayanan Tekkeköy Mağaraları'ndaki, Rumlardan kalma tarihi 3 evin restorasyon çalışmalarının tamamlanması ve dönem müzeleri olarak hizmete sunulması planlanıyor.

Bölgenin çevre düzenleme çalışmaları ile ören yeri, mesire alanı, mescidi, barbeküleri, kamelyaları, çeşmelerinin yaz aylarına kadar bitirileceğini kaydeden Tekkeköy Belediye Başkanı Hayati Tekin, hazırlamış oldukları projeyle birçok uygarlığın izlerini taşıyan mağaraları dünyaya tanıtacaklarını kaydetti.

Öncelikle bölgenin kamulaştırmasını tamamladıklarını ifade eden Hayati Tekin, "Ardından çitlerle çevirip güvenlik kameraları takarak bölgenin güvenliğini sağladık. Ardından Rumlardan kalma tarihi 3 evi koruma kuruluna onaylattık ve tarihi evlerde restorasyon çalışmalarına başladık. Tarihi üç evin restorasyonu yaza kadar bitecek. Bu evleri dönem müzeleri ile müze-kafe, restorantlar yapacağız. Arkeoloji vadisine gelen insanların tarih ve doğanın eşsiz güzelliği içerisinde vakit geçirip, piknik yapacakları bir mesire alanı da yapıyoruz. Ören yeri içinde piknik ve mesire alanı, çocuk oyun alanı, spor alanları, yürüyüş yolları, çeşmeler, barbekü alanları, kamelyalar, mescit bulunacak." dedi.

Tekkeköy Mağaraları'na gelen yerli yabancı misafirlerin görebilmesi için belediye önünde sergilenen taş devri insanının yaşayışını anlatan heykelleri de mağara bölgesine taşıyacaklarını belirten Başkan Hayati Tekin, yaz sezonuna kadar tüm çalışmaları bitirmeyi hedeflediklerini ve daha şimdiden insanların mağaralara akın akın gelmeye başladığını söyledi.

Kaynak: CHA