Tekirdağ Katı Atık Bertaraf Tesisi Hizmete Girdi

Tekirdağ Katı Atık Bertaraf Tesisi Hizmete Girdi

Tekirdağ'da Vahşi Çöp Depolanmasına Son Verecek Katı Atık Bertaraf Tesisi Çalışmaya Başladı. Tesis Sayesinde Çöplerin Düzenli Depolanarak Geri Dönüşümü Sağlanacak.

Tekirdağ Katı Atık Bertaraf Tesisi Hizmete Girdi

Tekirdağ'da vahşi çöp depolanmasına son verecek katı atık bertaraf tesisi çalışmaya başladı. Tesis sayesinde çöplerin düzenli depolanarak geri dönüşümü sağlanacak.

Öncülüğünü ve başkanlığını Tekirdağ Belediyesi'nin yaptığı, Hayrabolu, Muratlı, Çerkezmüsellim, Kumbağ, Barbaros, Banarlı, Karacakılavuz ve Tekirdağ İl Özel İdaresi'nin üyesi olduğu Çevre Hizmetleri Birliği tarafından ihale edilen Katı Atık Bertaraf Tesisi tamamlanarak faaliyetine başladı. Hayrabolu yolu üzerinde Demirli Köyü yakınında 9.6 hektarlık alan üzerine kurulan tesisi ihaleyi kazanan Gintem Katı Atık Yönetimi şirketi işletecek. Şu an itibariyle günlük 100 ton çöp dökümü yapılan tesis, yıllık 110 bin ton çöp dökülebilecek şekilde tasarlandı.

Tekirdağ Belediye Başkanı ve Çevre Hizmetleri Birliği Başkanı Ahmet Aygün, Tekirdağ'ın artık vahşi depolamadan düzenli çöp depolamaya geçtiğini belirterek, "Tekirdağ Belediyesi olarak artık yeni tesisimize çöpleri dökmeye başladık. Düzenli çöp depolamanın amacı çevresel etkileri minimize etmektir. Düzenli çöp depolamaya geçiş ile birlikte yangın, duman, koku, sızıntı sularının akarak yeraltı sularını kirletmesi, haşere ve diğer martı, karga gibi hayvanlarla hastalık bulaşması ve taşınması engellenmiş olacaktır. Tesisimizin tamamlanması ile birlikte çöpler döküldükten sonra sıkıştırılıp üzeri taş ve toprak malzeme ile örtülecek ve belirli bölgelere konacak bacalarla gaz boşaltımı yapılacaktır. Katı Atık Bertaraf Tesisimiz tüm Tekirdağ'a hayırlı olsun." dedi.

Katı atık bertaraf tesisinin faaliyete geçmesi ile birlikte eski çöplüğe çöp dökümü durduruldu.