Tekirdağ'da Tarihi Eser Operasyonu

Tekirdağ'da Tarihi Eser Operasyonu

Tekirdağ'ın Hayrabolu İlçesinde Jandarmanın Yaptığı Operasyonda İzinsiz Tarihi Eser Kazısı ve Tarihi Eser Kaçakçılığı Yapan 13 Kişi Gözaltına Alındı. Çok Sayıda Tarihi Eserle Yakalanan Şahıslar Çıkarıldıkları Mahkemece Tutuksuz Yargılanmak Üzere Serbest Bırakıldı.

Tekirdağ'da Tarihi Eser Operasyonu

Tekirdağ'ın Hayrabolu ilçesinde jandarmanın yaptığı operasyonda izinsiz tarihi eser kazısı ve tarihi eser kaçakçılığı yapan 13 kişi gözaltına alındı. Çok sayıda tarihi eserle yakalanan şahıslar çıkarıldıkları mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Edinilen bilgiye göre, Hayrabolu ilçesinde Tekirdağ İl Jandarma Komutanlığı ekipleri izinsiz tarihi eser kazısı ve tarihi eser kaçakçılığı yapan bir grubu tespit etti. Cumhuriyet savcılığından alınan izin doğrultusunda operasyon yapan jandarma Tekirdağ merkez, Çorlu, Hayrabolu ve İstanbul'da H.A, M.Y, V.Ç, A.Ö, M.Ö, Ü.O, D.K, E.G, E.K, V.U, Ş.Y, VE R.D isimli 13 kişiyi gözaltına aldı. Şahıslarla birlikte 70 adet eski madeni para, 49 sikke, 9 tarihi değeri olan yuvarlak taş, 1 adet müdür, 2 detektör bakır ve alüminyum çubuklar, 117 adet kurşun döküm, 19 eski Kur'an-ı Kerim, çok sayıda metal para, 2 harita, tarihi yerleri gösteren resimli harita, 1 bilgisayar kasası, tarihi eserleri gösteren çok sayıda CD, 1 kamera, 2 av tüfeği, 2 kurusıkı tabanca, çok sayıda kurusıkı tabanca mermisi, 2 adet sahte 20 YTL ve 250 gram kubar esrar tohumu ele geçirildi.

Jandarmadaki ifadelerinin ardından mahkemeye çıkartılan 13 şahıs tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.