Tekel'in Pazarlama Atağı Tuttu

Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel
Tekel'in Pazarlama Atağı Tuttu

TEKEL'in geçen yıl sonundan bu yana üzerinde çalıştığı ve bu yılın Nisan ayında uygulamaya koyduğu yeni pazarlama atağı sonuç verdi.

TEKEL'in geçen yıl sonundan bu yana üzerinde çalıştığı ve bu yılın Nisan ayında uygulamaya koyduğu yeni pazarlama atağı sonuç verdi.

Pazarlama sistemini yenileyerek, getirdiği yeni prim sisteminin ardından TEKEL, satışlarda yüzde 10'a varan artış sağladı.

TEKEL, yeniden yapılanma kapsamında, pazarlama biriminde gerekli performansı göstermeyen bayilerin sözleşmelerini iptal ederken, yeni bir kota sistemini de devreye soktu.

Buna göre, bayilere, geçen yıl yaptıkları satışların üzerine yüzde 5 eklenerek bir kota konurken, bunun üzerine çıkan bayilere her 5 puanlık artış için 1 olmak üzere toplamda yüzde 20'ye varan oranda prim verilmesi sistemine geçildi.

Yeni sistemde kotasını tutturamayanlar ise primden mahrum olacakları gibi, TEKEL'in sözleşmelerini feshetme riski ile karşı karşıya kalıyor.

Bayilerin performansı her üç ayda bir değerlendirilirken, yeterli kotaya ulaşamayanlar öncelikle uyarılacak. İkinci üç ay da bunun sürmesi durumunda noter tasdikli uyarı gidecek. 3. üç ayda da durumun tekrarlanması durumunda sözleşme feshedilecek.

Yeni yapılanma sonrasında TEKEL'in satışları Nisan ayından buyana yaklaşık yüzde 20 artarken, bunun yüzde 10'a yakınının mevsimsel etkiden, geri kalan bölümün ise pazarlama ağındaki yeniden yapılanmadan geldiği belirtiliyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title