Tek Kalıcı Çözüm Var, O da Barışın Sağlanması' - Haberler
Haberi Paylaş

Tek Kalıcı Çözüm Var, O da Barışın Sağlanması"

AA - Haberler | Güncel
Tek Kalıcı Çözüm Var, O da Barışın Sağlanması

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Türkiye Sözcüsü Selin Ünal, Türkiye'nin son 4 yıldır dünyadaki en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke olmaya devam ettiğini belirterek, "Tek kalıcı çözüm var, o da barışın sağlanması." dedi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Türkiye Sözcüsü Selin Ünal, Türkiye'nin son 4 yıldır dünyadaki en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke olmaya devam ettiğini belirterek, "Tek kalıcı çözüm var, o da barışın sağlanması." dedi.

BMMYK Türkiye Temsilciliği, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla Şişhane'deki Salon İKSV'de bir etkinlik düzenledi.

Suriye, Irak, Afganistan ve farklı ülkelerden sığınmacıların yanı sıra Türkiye'deki çeşitli kuruluşların temsilcilerinin de katıldığı etkinlikte, Türkiye'den "Sattas" ve "Yolda" grupları ile Suriyeli"Country for Syria" ve "Mood Band" müzik grupları sahne aldı.

Etkinliğe ilişkin AA muhabirine açıklama yapan BMMYK Türkiye Sözcüsü Ünal, "Bugün 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü ve Türkiye son 4 yıldır dünyadaki en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke olmaya devam ediyor." dedi.

Dünyanın farklı yerlerinde Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla BMMYK'nın farklı etkinlikler düzenlediği belirten Ünal, "Dünyada zorla yerinden edilmiş, ülkesinden, evinden ayrılmak zorunda kalmış, hayatlarını kurtarmak için savaştan ve zulümden kaçmış milyonlarca insanın dayanıklılığını ve cesaretini hatırladığımız bir gün." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke olduğunu hatırlatan Ünal, müziğin birleştirici etkisini de kullanarak Türk halkıyla birlikte yaşayan sığınmacıların da katılımıyla bir konser düzenlediklerini ifade etti.

Konserde Türk ve Suriyeli grupların söylediği ortak şarkıların Türkiye'nin örnek teşkil eden misafirperverliğine örnek teşkil ettiğini dile getiren Ünal, "Büyük sayıda mülteci nüfusuna evlerini, kapılarını, yüreklerini açarak onlarla birlikte yaşamlarını devam ettirmelerinin bir sembolü aslında. Bu amaçla böyle bir organizasyona ev sahipliği yapıyoruz." dedi.

BMMYK'nin küresel eğilimlere ilişkin 2017 raporunun çarpıcı sonuçlar ortaya koyduğunu anlatan Ünal, "Tek kalıcı çözüm var, o da barışın sağlanması." diye konuştu.

Konser öncesinde bir konuşma yapan BMMYK Türkiye Temsilcisi Katharina Lumpp da Dünya Mülteciler Günü'nün hem mülteciler hem de ev sahibi ülke ve topluluklar için yinelenen bir dayanışma çağrısı olduğunu söyledi.

"UNHCR, Türkiye'ye ve Türk halkına misafirperverlikleri için müteşekkir." diyen Lumpp, sığınmacılara sahip çıkmanın her zamankinden daha fazla küresel ve ortak bir sorumluluk olması gerektiğini vurguladı.

Iraklı ve Suriyeli birer mültecinin Türkiye'deki hayatlarına ilişkin konuşma yaptığı etkinlikte müzik grupları konser verdi.

AA - Son Dakika Haberleri