Tek Bir Keneden Binlerce Yumurta

Tek Bir Keneden Binlerce Yumurta

Bilinen 980 Cins Keneden 30'unda Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (Kkka) Hastalığı Görülürken, Bir Kene Tek Seferde 6-7 Bin Yumurta Bırakabiliyor.

Tek Bir Keneden Binlerce Yumurta

Bilinen 980 cins keneden 30'unda Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı görülürken, bir kene tek seferde 6-7 bin yumurta bırakabiliyor.

KKKA'nın, bunyaviride ailesine bağlı nairovirus soyundan virüslerin meydana getirdiği, şiddetli seyir gösteren, öldürücü, kenelerle bulaşan zoonoz bir hastalık olduğunu belirten Samsun Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Harun Pir, hastalığın, hayvanlarda, insanlara nazaran daha yaygın olarak görüldüğünü, ancak hastalığın hayvanlarda, subklinik asemptomatik olarak seyrettiğini, insanlarda da klinik ve subklinik olarak, sporadik vakalar veya salgınlar şeklinde görülebildiğini söyledi.

Kenelerde üremenin çok hızlı gerçekleştiğini, acarina takımının bir üyesi olan kenelerin büyüklüklerinin 1 milimetre ile 3 santimetre arasında değiştiğini dile getiren Pir, yuvarlak yapılı bir canlı olan kene, kuşlarda, evcil hayvanlarda, insanda ve bitkilerde çoğunlukla parazit olarak yaşadığını kaydetti. Canlıya yapışan kenenin doyum süresine ve büyüme sürecini tamamlayana kadar vücutta kaldığını yaklaşık 15 gün sonra uygun bir zeminde vücuttan ayrıldığını vurgulayan Pir, gelişim süreciyle birlikte

üreme işlemine geçtiğini ve tek seferde 6-7 bin civarında yumurta bıraktığını ifade etti. Kene tehdidinin kendini gösterdiğini ve havaların ısınmasıyla birlikte üreme dönemine girildiğine dikkat çeken Pir, "930 keneden 30'unda KKKA hastalığı görülmektedir. Çok hızlı bir üreme sistemleri vardır. Dış görünüş olarak en önemli özellikleri vücutlarının bölütlü olmamasıdır. Vücut bölgeleri tamamen kaynaşmış durumdadır. Yuvarlak tek parça bir gövdeden çoğu defa 4 çift yürüme bacağı çıkar. Bacakların uçlarında

kavrama ve tutunma işine uygun birer çift tırnak bulunur. Ağız parçaları delmeye ve emmeye uygun şekilde gelişmiştir. Vücutlarının üzeri genellikle tüy ve dikenlerle kaplıdır. Gözleri fazla gelişmemiş bir canlı olan kenelerde bu tüyler dokunma organı görevi görürler. Renkleri değişiktir. Kahverenginin çeşitli tonları, siyah, turuncu, yeşil ve kırmızı olanları vardır" dedi.

Vücuda kene yapıştığı takdirde bilinçsiz bir şekilde çıkarılmaya çalışılmaması gerektiğine dikkat çeken Pir, sağlık merkezinde çıkarılmasının tercih edilmesi gerektiğini sözlerine keldi.

(MD-SA-MEF-Y)