Tehlikeli Nükleer Füze Transferinin Nedeni Prosedür Hatası

Tehlikeli Nükleer Füze Transferinin Nedeni Prosedür Hatası

ABD Hava Kuvvetleri, Minot Hava Kuvvetleri Üssü'ndeki Nükleer Füzelerin, 30 Ağustos'ta B-52 Bombardıman Uçağıyla Başka Bir Üsse Nakledilmesinin Nedenini "Bir Dizi Prosedür Hatası" Olarak Açıkladı. Açıklamada, Bunun Daha Önce Hiç Yaşanmamış Kabul Edilemez Bir Hata Olduğu Belirtildi.

Tehlikeli Nükleer Füze Transferinin Nedeni Prosedür Hatası

ABD Hava Kuvvetleri, Minot Hava Kuvvetleri Üssü'ndeki nükleer füzelerin, 30 Ağustos'ta B-52 bombardıman uçağıyla başka bir üsse nakledilmesinin nedenini "bir dizi prosedür hatası" olarak açıkladı. Açıklamada, bunun daha önce hiç yaşanmamış kabul edilemez bir hata olduğu belirtildi.

ABD Hava Kuvvetleri Sekreteri Michael Wynne, sözkonusu hatanın, 6 nükleer füzenin "uygunsuz ve yetki dışı" transferine yol açtığını söyledi. Wynne, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Benzer bir olayın tekrar yaşanmasını engellemek için uygun tüm değişiklikleri yapıyoruz" dedi.

Wynne ile birlikte basının karşısına çıkan Tümgeneral Richard Newton ise olayın, Kuzey Dakota'daki Minot Hava Kuvvetleri Üssü ile Louisiana'daki Barksdale Hava Kuvvetleri Üssü'ndeki "bir dizi prosedür hatası" ile disiplin gevşekliğinden kaynaklandığını ifade etti.

(AFP-İB-İB-MEF-D)

Kaynak: İHA