Tehlikeli Mavi Deniz Anası İstila Etti
Haberler » Güncel » Haber

Tehlikeli Mavi Deniz Anası İstila Etti

Marmara ve Ege'den Çanakkale Boğazı'na Giren ve Her Biri Yaklaşık 6-7 Kilograma Ulaşan Yüzlerce Tehlikeli Mavi Deniz Anası Sahillere Vurmaya Başladı.

Tehlikeli Mavi Deniz Anası İstila Etti

Marmara ve Ege'den Çanakkale Boğazı'na giren ve her biri yaklaşık 6-7 kilograma ulaşan yüzlerce tehlikeli mavi deniz anası sahillere vurmaya başladı.

Çanakkale Boğazı'nda hemen hemen her sahil bölgesinde görülen mavi deniz anaları vatandaşları tedirgin ederken, plajlarda denize girenler de zor anlar yaşamaya başladı.

Geçen ay görülen kahverengi denizanalarının ardından şimdide yüzlerce mavi deniz anasının sahillere vurduğunu belirten vatandaşlar bu denizanalarının diğerlerinden çok farklı olduğunu söyledi. Bu canlıları ellemeleri halinde ellerinin yandığını belirten vatandaşlar, insanlara zarar veren bu denizanalarına dokunulmamasını istedi.

Öte yandan, Çanakkale'de özellikle Kilitbahir motorlarının yanaştığı bölge ile yat limanı ve sahil bölgesinde yoğun olarak görülen mavi deniz analarına dokunulmasının tehlikeli olacağını belirten yetkililer ise bu canlıyla temas edilmesi halinde toksit etkiye sebep olabildiğini ifade etti. Yetkililer, bu cins denizanalarına kesinlikle çıplak elle dokunulmaması gerektiğini, temas edilmesi halinde vücutta kızarlık, yanık, tahriş ve kaşıntı olabildiğini, bu durumda da bedeni normal su yerine deniz suyuyla

yıkayıp, amonyak ya da sirke ile temizledikten sonra en yakın sağlık birimine gidilmesi gerektiğini söylediler.

(AÖ-ÖK-Y)