Teheccüd namazı ne zaman kılınır? Nasıl kılınır? Teheccüd namazı nedir? Teheccüd namazı (gece) saat kaçta kılınır?

Teheccüd namazı ne zaman kılınır? Nasıl kılınır? Teheccüd namazı nedir? Teheccüd namazı (gece) saat kaçta kılınır?

Haberler.com - Haberler | Gündem
Teheccüd namazı ne zaman kılınır? Nasıl kılınır? Teheccüd namazı nedir? Teheccüd namazı (gece) saat kaçta kılınır?

Yatsı namazının ardından fecre kadar geçen süre içinde uykudan kalkıp namaz kılma ve bu süre zarfında kılınan nâfile namaz, gece namazıdır. Peki, teheccüd namazı kaç rekat, teheccüd namazı duası, teheccüd namazı vakti ne zaman?

Teheccüd namazı hakkında bilgi almak isteyenler, teheccüd namazı nasıl kılınır, namazı ne zamana kadar kılınır, teheccüd namazının fazileti nedir, teheccüd namazı vakti, teheccüd namazı fazileti, teheccüd namazı kaç rekat, teheccüd namazı duası, teheccüd namazı ne zaman kılınır, teheccüd namazı nasıl kılınır hangi dualar okunur ve teheccüd namazı nedir gibi konuları araştırıyor. Teheccüd namazı ne zaman kılınır? Nasıl kılınır? Teheccüd namazı nedir? Teheccüd namazı (gece) saat kaçta kılınır?

TEHECCÜD NAMAZI NE ZAMAN KILINIR?

Teheccüd namazı; müslümanlara sünnet ve müstehap olan, gecenin 3'te ikisi geçtikten sonra kılınan ve imsak vaktine kadar kılma süresi olan çok önemli bir gece namazıdır.

TEHECCÜD NAMAZI NASIL KILINIR?

Teheccüd namazı, yatsı namazını kılıp bir miktar uyuduktan sonra kalkılıp gece kılınan nafile bir namazdır. Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurmuştur:

"Her kim geceleyin uyanır, ailesini de uyandırır ve iki rekât namaz kılarsa, Allah'ı çok zikreden erkekler ile kadınlardan yazılır." (Ebû Dâvûd, Tatavvu', 18)

Başka bir hadiste de, "Farz namazlardan sonra en faziletli namaz gece namazıdır" (Müslim, Sıyâm, 202; Ebû Dâvûd, Sıyâm, 55) buyrulmuş olması, gece kılınan nafile namazların gündüz kılınanlardan faziletli olduğuna işaret etmektedir.

Bunun gibi sözlü teşvikleri yanında fiilen de Hz. Peygamberin (s.a.s.) bu namazı devamlı kılmaya çalışması, teheccüd namazının bizim için sünnet olduğunu göstermektedir (İbnbidîn, Reddü'l-muhtâr, II, 467-468). Bazı rivayetlerde, Peygamberin (s.a.s.), yatsı namazını kıldıktan sonra vitir namazını kılmadan uyuduğu, gece yarısından sonra uyanıp bir müddet gece namazı kıldıktan sonra vitir namazını ve daha sonra da sabah namazı vakti girince sabah namazını kıldığı belirtilmektedir (Müslim, Salâtü'l-müsâfirîn, 182).

Teheccüd namazı kılacak kişi, "Niyet ettim Allah rızası için teheccüd namazı kılmaya" şeklinde niyet edebilir. Teheccüd namazının iki-sekiz rekât arasında çiftli sayılarda kılınması tavsiye edilmiştir. Bununla birlikte, dileyen kimse daha fazla da kılabilir. Bu durumda iki rekâtta bir selam vermek daha faziletli olmakla birlikte, dört rekâtta da selam verilebilir (İbnbidîn, Reddü'l-muhtâr, II, 468-469).

İki rekâttan fazla kılındığında arada konuşma, yeme içme gibi namaza aykırı davranışlarda bulunulmamışsa, tekrar niyet etmek gerekmez. Dört rekât olarak kılındığında, ikinci rekât sonunda teşehhüd için oturulduğunda "tahiyyat"tan sonra "Allahümme salli" ve "Allahümme barik" okunur. Üçüncü rekât için ayağa kalkıldığında önce "Sübhâneke" okunur, sonra "Eûzü besmele" çekilir ve Fâtiha suresi okunur.

Teheccüd namazı ne zaman kılınır? Nasıl kılınır? Teheccüd namazı nedir? Teheccüd namazı (gece) saat kaçta kılınır?

TEHECCÜD NAMAZI NEDİR?

Yatsı namazının ardından fecre kadar geçen süre içinde uykudan kalkıp namaz kılma ve bu süre zarfında kılınan nâfile namaz, gece namazı.

Teheccüd namazının faziletlerini Peygamber Efendimiz'den rivayet edildiği gibi çok hayırlı bir namazdır.

"Farz namazdan sonra en faziletli namaz gece namazıdır. Geceyi iki kısma bölersen son kısmı namaz için en faziletli vakittir. Eğer geceyi üçe bölersen ortası en faziletli vakittir." (Tecrid-i Sarih Terc. IV, 16).

Kur'an-ı Kerim'in "Secde, 32/16-17", "Ahzab, 33/35", "İsrâ, 17/79" ayetlerinde teheccüd namazının faziletleri ve gerekliliği ifade edilmiştir.

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title