Tedavi Yöntemini Beğenmediği Doktoru Darp Ettiği İddiası

Tedavi Yöntemini Beğenmediği Doktoru Darp Ettiği İddiası

Hakkari Devlet Hastanesi'nde 2 Yıldır Görev Yapan Kadın Doğum Uzmanı Dr. Şahin Önen'in, Doğum Hastası Bir Kadını ve Bebeğini Kurtarmak İçin Uyguladığı Tedavi Yöntemini Beğenmeyen Hasta Yakınının Saldırısına Uğradığı İddia Edildi.

Tedavi Yöntemini Beğenmediği Doktoru Darp Ettiği İddiası

Hakkari Devlet Hastanesi'nde 2 yıldır görev yapan Kadın Doğum Uzmanı Dr. Şahin Önen'in, doğum hastası bir kadını ve bebeğini kurtarmak için uyguladığı tedavi yöntemini beğenmeyen hasta yakınının saldırısına uğradığı iddia edildi.

Alınan bilgilere göre, Hakkari Devlet Hastanesi Kadın Doğum Servisi'ne getirilen bir kadının ve bebeğinin kurtarılması için teşhis koyarak tedavi yapmaya başlayan Dr. Önen'in, tedavi yöntemini hasta yakını beğenmediği gerekçesiyle darp edildi.

Hastanedeki doktor ve görevlilerin araya girmesiyle doktor saldırıdan kurtarıldı. Olaya Sağlık Müdürlüğü'nün el koyduğu bildirildi.

Saldırıya uğrayan Dr. Önen, Van'a gelerek Tabip Odası yönetimiyle görüşerek başından geçenleri anlattı.

Van Tabip Odası Başkanı Doç.Dr. Ercan Kırimi, saldırıya uğrayan doktor Önen ile birlikte basın açıklaması yaparak, bölgede doktorlara yönelik saldırıların son aylarda artmaya başladığını söyledi.

Kırimi, Sağlık Bakanlığı'nın iyi niyetle ortaya koyduğu hasta hakları yönetmenliğinin hastaların bilinçlendirilmesi ve hastanede hasta hakları biriminin kurulmasının bazı vatandaşlar tarafından yanlış olarak algılandığını söyledi.

Ercan Kırimi, "Kimi hasta ve hasta yakınları bu uygulama ile 'benim hekime karşı sonsuz haklarım var, istediğim tedaviyi yaptırırım, istediğim ilacı yazdırırım, istediğim yere sevk ederim' şeklinde algılanıyor. Hasta hakları yoğun biçimde anlatılırken hekimin zorlu mesleki uygulamalarından, etik kurallardan ve sonuç olarak 'Hekim Hakları'ndan kise söz etmemektedir." dedi.

Kırimi, Hakkâri'de yaşanan son saldırı da, tıbbi ve bilimsel verilerle hastanın ve karnındaki bebeği korumak isteyen mesleki bilgilerini uygulayan hekimlere hasta yakını tarafından haksız bir saldırı gerçekleştirildiğini vurguladı.

Ercan Kırimi, "Yapılan saldırıdan sonra hastaya diğer meslektaşımız aynı tedaviyi uygulamış ve hasta ile bebeği kurtarılmıştır. Bu tür olaylar bölgemizde zaten az olan hekim sayısında düşüşlerin yaşanmasına sebep olacaktır. Bu haksız saldırı vesilesiyle meslektaşlarımızın korunması için bazı özel hastanelerde uygulanan 'Mesleki Risk Sigortası' bir an önce gündeme getirilmesini istiyoruz. Hasta hakları eğitimi verilirken, hekim haklarının unutulmamasını istiyoruz. Hakkari'de yaptığı hizmetlerle halkın beğenisini ve takdirini kazanan meslektaşımıza yapılan bu saldırıyı kınıyoruz. Bu saldırıyı ayıplayarak doktorlarına sahip çıkan Hakkari halkına teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu.

Saldırıya uğrayan Dr. Şahin Önen ise kendisine yapılan saldırının tüm Hakkari halkına mal edilmemesi gerektiğini dile getirerek, kendisine yapılan saldırıdan sonra moralinin bozulduğu ve ilden ayrıldığını vurguladı.

Önen, "Halen Hakkari'nin görevli doktoruyum ama bundan sonra ne yapacağım konusunda zaman gösterecek. Bir kararım henüz yok." dedi.