Tcdd: "Trenlerde Emniyet Kemerine Gerek Yok"

Tcdd: "Trenlerde Emniyet Kemerine Gerek Yok"

Tcdd, Haydarpaşa-denizli Seferini Yapan Pamukkale Ekspresi'nin, 27 Ocak Pazar Günü Geçirdiği Kaza Sonrası Yaptığı İncelemede, Yolcu Trenlerinde Emniyet Kemeri Takılmasının Gerekli Olmadığı Sonucuna Vardı.

Tcdd:

-TCDD, Haydarpaşa-Denizli seferini yapan Pamukkale Ekspresi'nin, 27 Ocak Pazar günü geçirdiği kaza sonrası yaptığı incelemede, yolcu trenlerinde emniyet kemeri takılmasının gerekli olmadığı sonucuna vardı.

ANKARA (ANKA) – TCDD, yolcu trenlerinde emniyet kemeri takılmasının gerekli olmadığını açıkladı.


Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü (TCDD) tarafından yapılan açıklamada, Haydarpaşa-Denizli seferini yapan Pamukkale Ekspresi'nin, 27 Ocak Pazar günü yaptığı kazanın ardından çıkan bazı haberlerde emniyet kemeri kullanılması durumunda ölüm ve kazaların en aza ineceğinin belirtildiği hatırlatıldı. Açıklamada, kazanın ardından yapılan yazışma ve görüşmelerde, Uluslararası Demiryolları Birliği'nin, yolcu trenlerinde emniyet kemerinin kullanılmasına ilişkin herhangi bir raporun olmadığının anlaşıldığı belirtildi.


Almanya, Avusturya, Fransa gibi bazı ülkelerin demiryolu şebekelerinde emniyet kemeri konusunun, yaşanan kazaların ardından gündeme geldiği ve her seferinde emniyet kemerinin kullanılmaması sonucuna varıldığı kaydedildi.


Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:


Ayrıca Uluslararası Demiryolu Birliği'ndeki (UIC) bilgilere göre, dünyada yolcu trenlerinde emniyet kemeri kullanan bir demiryolu idaresi bulunmamaktadır. Normal demiryollarından daha fazla çarpışma riski olan ve karayolu trafiği içinde seyreden tramvaylar vagonlarında bile emniyet kemeri mevcut değildir." (ANKA)


(EÖ/GB)

Kaynak: ANKA