TBMM Tarım ve Köyişleri Komisyonu'nda Tapu Kanunu Görüşüldü

TBMM Tarım ve Köyişleri Komisyonu'nda Tapu Kanunu Görüşüldü

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Tüm Türkiye Genelinde Kadastro Çalışmalarının Tamamlanmak Üzere Olduğunu Belirterek, Kadastro İşlemleri Bitmeden 2b Sorunun Çözülemeyeceğini Söyledi.

TBMM Tarım ve Köyişleri Komisyonu'nda Tapu Kanunu Görüşüldü

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, tüm Türkiye genelinde kadastro çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu belirterek, kadastro işlemleri bitmeden 2B sorunun çözülemeyeceğini söyledi.

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu, AK Parti Adana Milletvekili Vahit Kirişçi başkanlığında toplandı. Tapu Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik öngören yasa tasarısının ele alındığı toplantıda konuşan Bayındırlık Bakanı Özak, kadastro çalışmaları konusunda son 5 yılda önemli hizmetlere imza attıklarını ifade ederek, "Cumhuriyetimizin ve halkımızın en önemli özlemi olan kadastro çalışmaları bitirilmek üzere. Özel sektörden de faydalanılarak çalışmalar hızlı bir şekilde yürütülüyor" dedi.

Toplantıda söz alan CHP Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan ise, tasarının 2B arazileriyle ilgili yasayı by-pass edebileceği kuşkusu taşıdıklarını dile getirdi. Bunun üzerine Bakan Özak, tasarıda 2B arazileriyle ilgili herhangi bir düzenleme bulunmadığını belirterek, "2B ile ilgili senaryo yok. Bu konuda ne yapacağımız belli. Bu tasarı Çevre ve Orman Bakanlığı'yla anlaşılarak getirildi. Kadastro işlemleri bitmeden 2B çözülmez" diye konuştu.

Toplantıda verilen önerge ile tasarı alt komisyona havale edildi.

(DA-CC-CC-Y)