Bülent Arınç 2014 Yılı Bütçe Rakamlarını Açıkladı

Bülent Arınç 2014 Yılı Bütçe Rakamlarını Açıkladı

Başbakan Yardımcısı Arınç, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Başbakan Yardımcılığına bağlı kurumların 2014 yılı bütçeleri için öngörülen rakamları açıkladı.

Bülent Arınç 2014 Yılı Bütçe Rakamlarını Açıkladı

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Başbakan Yardımcılığı'na bağlı kurumların 2014 yılı bütçeleri için öngörülen rakamları açıkladı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Atatürk Araştırma Merkezi, Atatürk Kültür Merkezi, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu bütçe, kesin hesap ve Sayıştay Raporu görüşüldü. Komisyona katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bakanlığına bağlı kurumların çalışmalarıyla ilgili komisyon üyelerine bilgi verdi. Bülent Arınç, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü için 2014 yılında 197 bin 312 bin lira ödenek öngörüldüğünü ifade ederken, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu için 9 milyon 247 bin lira, Atatürk Araştırma Merkezi için 3 milyon 139 bin lira, Atatürk Kültür Merkezi için 4 milyon 105 bin lira, Türk Dil Kurumu için 14 milyon 234 bin lira, Türk Tarih Kurumu için 8 milyon 329 bin lira, Vakıflar Genel Müdürlüğü için 428 milyon 748 bin lira, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu için 457 milyon lira olarak öngörüldüğünü açıkladı. Başbakan Yardımcısı Arınç, "Üst Kurul, 2013 yılının 9 aylık döneminde 54 toplantı yapmış ve 2 bin 432 müeyyide kararı almıştır. Müeyyide kararlarının bin 815'inin konusunu, yani yüzde 74'ünü reklam ihaleleri oluşturmaktadır. Üst Kurul müeyyidelerinin büyük bir bölümü, gıda takviyesi niteliğinde olduğu halde, ilaç gibi iyileştirici etkileri olduğu iddiasıyla televizyonlarda tanıtımı yapılan ürünler hakkındadır. 2013 yılının 9 aylık döneminde gıda takviyelerinin genel sağlığa aykırı ve atlatıcı tanıtımları nedeniyle Üst Kurul tarafından bin 892 müeyyide kararı alınmıştır. Bu rakam 2013 yılındaki müeyyide kararlarının yüzde 77'sine karşılık gelmektedir" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın ardından kameramanların salondan çıkartılmasını isteyen Komisyon Başkanı Lütfi Elvan'a muhalefet milletvekilleri tepki gösterdi. Elvan, "Çalışmalarımızın daha etkin yürütülmesi için bu uygulamayı yapıyoruz. Yazılı basın burada. Konuşmalarımız esnasında görsel basın olsa, herkes kameralara mesaj vermeye çalışacak. Burası teknik bir komisyon" ifadelerini kullandı. - ANKARA