TBMM'nin Zamanla Yarışı

TBMM'nin Zamanla Yarışı

Ysk'nın Kesin Sonuçları Açıklamasıyla TBMM Çalışmaları da Start Aldı. TBMM Genel Kurul'u Yemin Töreni İçin En Yaşlı Üye Şükrü Elekdağ'ın Başkanlığında 4 Ağustos Günü Toplanacak.

TBMM'nin Zamanla Yarışı

YSK'nın kesin sonuçları açıklamasıyla 5 gün sonraya gelen 4 Ağustos'ta TBMM kendiliğinden en yaşlı üye başkanlığında toplanarak milletvekillerinin yemin töreni yapılacak. Milletvekillerinin yemininin ardından 10 gün içinde yeni TBMM Başkanı seçilecek. TBMM Başkanlık Divanı'nın oluşmasının ardından ise en geç 45 gün içinde yeni hükümet kurulacak. Cumhurbaşkanlığı seçim takvimini ise TBMM Başkanlık Divanı belirleyecek.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK

Bugün açıklanan kesin sonuçlarından 5 gün sonraya gelen, 4 Ağustos Cumartesi TBMM Genel Kurulu toplanacak. Yemin töreni için toplanacak olan Genel Kurul'a en yaşlı üye sıfatıyla 83 yaşındaki CHP İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ başkanlık yapacak. Elekdağ'ın görev süresi, yeni başkan seçilinceye kadar devam edecek. Elekdağ 10 günlüğüne TBMM Başkanı olacak. Meclis'in daha sonraki gündemini ise hükümetin kurulması ve cumhurbaşkanlığı seçimi oluşturacak.

YEMİN TÖRENİ

İlk birleşimde milletvekilleri, seçim çevresi, soyadı ve adlarının alfabe sırasına göre ant içecekler. Ant içme töreninde bulunmayan milletvekilleri, katıldıkları ilk birleşimin başında ant içecekler. Meclis'teki yemin töreninin ardından ise ilk beş gün içinde Meclis Başkanlığı'na aday olan isimler belli olacak. Meclis başkanı seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte 2'sinin oyu, üçüncü oylamada ise salt çoğunluk aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oyu alan 2 aday arasında dördüncü tur oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, başkan seçilmiş olacak.

TBMM Başkanı seçimi için toplantı yeter sayısı olan 184 milletvekili ile toplanacak. Genel Kurul'da ilk iki oylamada 367, üçüncü turda 276, son turda ise ilk iki adaydan en çok oyu alan seçilecek. Bu seçimin adayların belirlenmesinden sonraki 5 gün içinde tamamlanması gerekecek. TBMM'de Meclis başkanının seçiminin ardından da partilerin başkanvekili, idare amiri, katip üyeleri seçilecek ve böylece Meclis başkanlık divanı oluşacak.

HÜKÜMET KURMA ÇALIŞMALARI

Meclis başkanlık divanının oluşmasının ardından, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, seçimleri kazanan AKP'nin Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı, 60'ıncı Hükümeti kurmakla görevlendirecek. Erdoğan'ın, Anayasa'ya göre görevlendirilmesinden itibaren 45 gün içinde hükümeti kurması gerekiyor.

CUMHURBAŞKANI SEÇİM SÜRECİ

TBMM'de cumhurbaşkanlığı seçimi takvimini ise yeni seçilen Meclis Başkanı ve oluşturulan Başkanlık Divanı belirleyecek. Meclis'in yeni cumhurbaşkanını 1 ay içerisinde seçmesi bekleniyor. Aksi durumda milletvekili genel seçimi yeniden yapılacak. Meclisin cumhurbaşkanını daha kısa bir sürede seçmesi durumunda 60'ıncı hükümeti yeni cumhurbaşkanının seçmesi olasılığı gündeme gelecek. (ANKA)