TBMM 'Küresel Isınma ve Çevre Kirliliği'ni Araştıracak

TBMM 'Küresel Isınma ve Çevre Kirliliği'ni Araştıracak

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, "Küresel Isınma ve İklim Değişikliğinden Toprak, Su ve Hava Olumsuz Etkilenecektir. Ama Hayatın Sürmesi İçin Gerekli Olan Su, Daha Çok Etkilenecektir" Dedi.

TBMM 'Küresel Isınma ve Çevre Kirliliği'ni Araştıracak

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, "Küresel ısınma ve iklim değişikliğinden toprak, su ve hava olumsuz etkilenecektir. Ama hayatın sürmesi için gerekli olan su, daha çok etkilenecektir" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda CHP ve AK Parti milletvekillerinin verdiği, küresel ısınma ve iklim değişikliğinin etkilerinin araştırılmasına ilişkin Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasıyla ilgili önerge kabul edildi. Çevre ve Orman Bakanı Pepe, Genel Kurul'da yaptığı konuşmada, dünyanın değişmeyen gündem maddesinin küresel ısınma ve iklim değişikliği konuları olduğunu belirterek, araştırma önergelerini desteklediğini bildirdi. Küresel ısınma ve iklim değişikliğinden en fazla su kaynaklarının etkileneceğini kaydeden Pepe, ''Küresel ısınma ve iklim değişikliğinden toprak, su ve hava olumsuz etkilenecektir. Ama hayatın sürmesi için gerekli olan su, daha çok etkilenecektir" dedi.

Bakan Pepe, küresel ısınma ve iklim değişikliğinin yüzde 90 oranında insan kaynaklı olduğunu, etkilerinin en aza indirilmesi için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini ifade etti. İklim değişikliklerinin milli sınırları olmadığını vurgulayan Pepe, bu konuda menfaatler doğrultusunda ulusal ve uluslararası işbirliğin yapılması gerektiğini söyledi. Uluslararası kuruluşların konuyla ilgili en iyi senaryodan, en kötü senaryoya kadar hazırlık yaptığını belirten Pepe, İstanbul Teknik Üniversitesi'nin 2-3 derecelik ısınma karşısında senaryolar hazırladığını bildirdi.

Türkiye'nin iklim değişikliğine taraf olmasının Kyoto Protokolü'ne giden sürecin başlangıcı olduğunu belirten Pepe, BM İklim Sekreteryası'na gönderilen raporla Türkiye'nin yol haritasını çizdiğini ifade etti. Kyoto'ya imza atılması halinde Türkiye'nin bütün sektörlerindeki sorunlara çözüm bulunacakmış gibi bir anlayışın olduğunu belirten Pepe, ''Türkiye'nin,

bugün Kyoto'ya imza atması halinde sorunları bir anda çözülecek değil. OECD ülkesi olması nedeniyle Türkiye'nin Mısır, Tunus, Cezayir, Pakistan gibi ülkelerden farkı var'' diye konuştu.

Dünya ısısında 0.74 santigrat derecelik değişiklik olduğunu bildiren Pepe, küresel ısınma ve iklim değişikliğinin etkilerinin en aza indirilmesi açısından suyun ekonomik olarak kullanılması gerektiğine dikkati çekti. Pepe şöyle konuştu:

''DSİ, önceden kanal tipi sulama yapıyordu. 'Saldım çayıra, Mevlam kayıra'. Şimdi borulama sistemine geçiyor. Sulamada yağmurlama, damlama modeline geçiliyor. Suyu ekonomik kullanmamız şarttır. Türkiye'de 100 binden fazla kaçak yeraltı suyu kullanıldığını biliyoruz. Valiliklere genelge gönderip kuyuların kapatılmasını veya yasal hale getirilmesini istedik. DSİ de çalışmalarını sürdürüyor.''

Çevre ve Orman Bakanı Pepe, Türkiye'de bu yıl, geçen yıla göre yağışlarda azalma olduğunu da bildirdi. Tarımsal kuraklığın söz konusu olmadığını vurgulayan Pepe, 1926 ile 2006 yılları arasındaki 80 yıllık meteoroloji verilerini incelediklerini kaydetti. Pepe, ''Türkiye'de her 6 yılda bir hafif kuraklık, 18 yılda bir orta kuraklık yaşanıyor. Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yağışların iyi olacağını umuyoruz. Barajlarda herhangi bir sıkıntı yok. İçme suyu konusunda Ankara'da sorun olduğunu biliyoruz. Ama İstanbul, Kocaeli, İzmir gibi büyük şehirlerde risk tamamen ortadan kalkmıştır'' diye konuştu. Pepe, yoğun çarpık kentleşmenin kaçınılmaz olgusu olarak su kaynaklarının riske edildiğini belirtti.

CHP Edirne Milletvekili Rasim Çakır, 2003 yılında siyasi partilerin el birliğiyle verdiği bir Meclis Araştırması önergesi doğrultusunda, Ergene Nehri'nin kirliliğinin araştırılması ve çözüm önerilerinin tespit edilmesi konusunda çalışma yapıldığını bildirdi. AK Parti Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin ise, dünyada konuşulan konuda Türkiye'nin önde adım atmasının önemli olduğunu söyledi.

(AU-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA