TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunda, Batı ülkelerindeki İslam düşmanlığının sebep ve sonuçlarını araştırmak üzere alt komisyon kuruldu.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunda, Batı ülkelerindeki İslam düşmanlığının sebep ve sonuçlarını araştırmak üzere alt komisyon kuruldu.

Komisyon Başkanı Mustafa Yeneroğlu, komisyona 25. Dönem'de 172, 26. Dönem'de 125 olmak üzere toplam 297 başvuru olduğunu ve bunlarla ilgili tasnif işlemlerinin yapıldığını söyledi.

Toplantıda, Yeneroğlu'nun, komisyonun gündemine ilişkin bilgi vermesinin ardından CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, komisyon gündemi oluşturulurken, Komisyon Başkanvekili'nin de buna dahil edilmesi gerektiğini savundu.

Yeneroğlu, Tanal'a, "Nereden çıkarıyorsunuz bunu? Mevzuatı da dikkate alın, Komisyon, Başkan tarafından toplantılara çağrılır" karşılığını verdi. Tanal ise "Hukukun genel prensibi bu" dedi. 

CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar da "İnsan Hakları Komisyonu bizim haklarımızı çiğneyerek işe başlıyorsa bu komisyondan bir şey çıkmaz" diye konuştu.

AK Parti Malatya Milletvekili Nurettin Yaşar, Tanal'ın konuşmasına değinerek, şunları söyledi:

"Genel hukuk kuralları çerçevesinde özel hükümler varken iki de bir hatırlatma da bulunurken insan hakları şövalyesi tavrıyla bir rahatsızlık ortamı oluşmasına müsaade etmeyelim diye düşünüyorum. Burada özel hükümler var, bu işin çerçevesi var. Mahmut Bey benden daha daha iyi biliyor. Ben de biraz hukuk okudum. Özel hükümler varken genel hükümler çerçevesinde yeni bir hüküm ihdas etmenin, o çaba içerisine girmenin popülizmden başka bir faydası olmayacak." 

Tanal ise Yaşar'a, "Birileri benim ismimi kullanarak, benim üzerimden siyaset arenasına çıkmak istiyorlarsa yanılıyorlar. Hiç kimseye o konuda cevap vermeyeceğim" karşılığını verdi. 

Kimse üzerinden siyaset yapmak gibi bir niyeti olmadığını ifade eden Yaşar, "O anlamda siyaset yapmak için buraya gelmedim" diye konuştu.

Tanal'ın müdahale etmesi üzerine Yaşar, "Dediğin şey yenilir yutulur bir şey değil. Senin üzerinden siyaset yapacak kimse yok. Senin kendini nerede, nasıl gördüğünü bilmiyorum" dedi.

Mahmut Tanal'ın "Nezaketin sınırları..." şeklinde cevap vermesi üzerine Yaşar, "Nezaket sınırlarını önce kendine söyleyeceksin. Meclis herhalde böyle renkli şeyleri seviyor, bu tür şovmenleri seviyor, her zaman bir tane bulunduruyor" dedi.

Daha sonra toplantı salonundan çıkmak isteyen Tanal'a, Yeneroğlu'nun, "Buyurun size de söz veririm" ifadesi üzerine Tanal, "Muhatap olmak istemiyorum, sizden istirham ediyorum" diye konuştu. 

Bunun üzerine Yaşar, "Mahmut Bey bu Meclis'te olmazsa bu Meclis, bu komisyon bir şey kaybetmez" karşılığını verdi.

Tanal'ın ardından CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok da Yeneroğlu'na, ara vereceğini anımsatarak, "Mahmut Bey'e katılmayı tercih ediyorum. Ben de olmayınca komisyon zaten bir şey kaybetmez" diyerek salondan ayrıldı.

Aranın ardından yapılan görüşmelerde, "Batı ülkelerindeki İslam düşmanlığının sebep ve sonuçlarını araştıracak" alt komisyon kurulması kararlaştırıldı.

Kaynak: AA