TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Üskül: "Yüksek Mahkeme Başkanları Kuruluş Yıldönümlerinde Konuşurdu, Kuruluş Yıldönümü Değil Bunlara Ne Oldu da Konuşuyorlar"

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Üskül: "Yüksek Mahkeme Başkanları Kuruluş Yıldönümlerinde Konuşurdu, Kuruluş Yıldönümü Değil Bunlara Ne Oldu da Konuşuyorlar"

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Mersin Milletvekili Zafer Üskül, Yüksek Mahkemelerin Sorunlarını Genelde Kuruluş Yıldönümlerinde Dile Getirdiğini Belirterek," Ne Oldu Şimdi Böyle Kuruluş Yıldönümü Değil Bir Şey Değil.

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Üskül:

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Mersin Milletvekili Zafer Üskül, yüksek mahkemelerin sorunlarını genelde kuruluş yıldönümlerinde dile getirdiğini belirterek," Ne oldu şimdi böyle kuruluş yıldönümü değil bir şey değil. Arka arkaya açıklamalar. Gene de açıklasınlar biz düşünce özgürlüğünü savunan bir partiyiz. Yargıçlarımızda konuşsun. Hiç rahatsız etmez bizi. Eleştirilere açığız."dedi.

AK Parti Mersin İl teşkilatı tarafından düzenlenen İl Danışma Kurulu toplantısına katılan Üskül, toplantıda gündemdeki konuları değerlendirdi.

Türkiye'de yüksek mahkemelerin sorunlarını genelde kuruluş yıl dönümlerinde yüksek mahkemelerin başkanları tarafından dile getirildiğini ifade eden Üskül,"Bu toplantılarda yürütme ve yasama organından temsilciler vardır. Bu görüş alış verişi yapılır. Tabiî ki yargı organlarının çözümü bizden geçecek. Bunlar konuşuyor. Ne oldu şimdi böyle kuruluş yıldönümü değil bir şey değil. Arka arkaya açıklamalar. Gene de açıklasınlar biz düşünce özgürlüğünü savunan bir partiyiz. Yargıçlarımızda konuşsun. Hiç rahatsız etmez bizi. Eleştirilere açığız. Biz eleştirilerden sadece yararlanırız. Hiç kızmaya gerek yok. Biz ne yaptığımızı biliyoruz. Doğru yaptığımızı halkımız oyları ile sandıkta söylüyor." diye konuştu.

Yurt dışına gittiğinde oralarda Türkiye'de neler oluyor şeklindeki sorulara muhatap olduğunu dile getiren Üskül, "Bence önemli bir şey değil biz hallederiz. Biz bunları çok yaşadık. Sizin ülkenizde böyle şeyler olmaz tabiî ki şaşırıyorsunuz. Ama ne yapalım biz demokrasimizi yerleştirmeyi uğraşıyoruz. Demokrasinin oturması için AK Parti iktidarı inanılmaz adımlar attı. Atmaya da devam ediyor. Fakat birazda fazla karışıp da milletimizin aklını karıştırmayın. Tamam biz sizi anlıyoruz. Ama birazda sizde bizi anlayın. Bu bir geçiş sürecedir. Bunlar yaşanır. Türkiye bu sorunlarla çok karşılaşmıştır. Hepsini aşmıştır." şeklinde konuştu.

Bazı çevrelerin Avrupa'dan medet umuyorsunuz şeklinde suçlamalarda bulunduğunu ifade eden Üskül, "Ne medet umacağım Avrupa'dan Avrupa'dan bir eksiğim mi var? Varsa da ben biliyorum bunları gidermeye çalışıyorum. Sen engellemeye çalışma ayak bağı olma bana." dedi.

Kendisine kapatma davası ile ilgili, 'Ya hocam dava açıldı seni de yasaklayacaklar. Ne düşünüyorsun ne hissediyorsun.'diye sorular sorulduğunu anlatan Üskül, "Diyorum ki başta biraz şaşırdım. Yani o kadar. Yani hiç etkilenmiyor musun? Hayır, ben işime bakıyorum. Benim bir görevim var Mersin halkı hem Türkiye için hem de mersin için yapabileceğimiz şeyler için bizi gönderdi. Ben onun için Ankara'dayım hiç bir şey beni ilgilendirmiyor. Ben işime bakıyorum hizmetime bakıyorum, Türkiye ve Mersin'de hizmet etmeye çalışıyorum. Kafamda başka hiçbir düşünce yok." diye konuştu.

AK Parti'nin kapatılmak için ne yaptığını sorarak salonda bulunanları basın mensuplarına gösteren Üskül, AK Parti'nin çağdaş Türkiye'nin bir örneğini sergilediğini belirterek, "Salonda kadın erkek yan yana kol kola bizim özlediğimiz Türkiye işte bu insanlarımızı hiçbir ayrım yapmadan barış içinde huzur içinde ve refahı eşit şekilde paylaşarak bir arada yaşamak. Bizim özlemimiz ve halkımıza vaadimiz bu bunun için çalışıyoruz. Türkiye'de yasama, yürütme şeklinde bir sistem olduğunu belirten bazı sorunların çıktığında yargı olduğunu hatırlattı. Bunların her birinin görev alanı öbüründen ayrıdır. Kimse kimseye karışmıyor. Açıldı dava başsavcının böyle bir yetkisi var. Olabilir açabilir. Bize göre ortada dava açmayı gerektiren bir durum yok ama. Başsavcının böyle bir yetkisini kullanmışsa bizde kendimizi savunuruz bizim kendimizi savunma konusunda hiçbir eksiğimiz yok. Çünkü bize yöneltilen suçlamaların hiçbirinin gerçekliliği yok. Bir tek şey isteriz. Adalet adil bir karar. Hukuka uygun bir karar bu da zaten mahkemelerin bir görevi değil mi ? Mahkeme yapılan fiiller ile kanunlara göre karar verecek. Ne demiş Zafer Üskül,"Öğrencilerin öğrenim hakları sınırlanmasın demiş." Genç kızların öğrenim hakları ellerinden alınsın mı ? AK Partiyi kapatmak isteyenler Türkiye'de genç kızlarımızı cahil mi bırakmak istiyorlar. Buna izin vermeyiz biz." diye konuştu.

Kendisine B ve C planınız ne diye sorular sorulduğunu ifade eden Üskül, kendisinin bir planı olmadığını, çünkü partisinin kapatılmayacağını vurguladı.

Üskül, "Katiyen bu sorulara yüz vermiyorum. Cevapta vermiyorum. Benim partim ayakta hükümetimiz ve meclisimiz çalışıyor. İşler yürüyor. Hizmetler akmaya devam ediyor." ifadesini kullandı.