TBMM Genel Kurulunda Gerginlik

TBMM Genel Kurulunda Gerginlik

TBMM Genel Kurulunda, Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç ile AK Parti'li Milletvekilleri Arasında Tartışma Çıktı. Genç'in Üzerine Yürüyen AK Parti'li Milletvekillerini CHP ve MHP Milletvekilleri Araya Girerek Durdurdu. Tartışmalar, Kuliste de Devam Etti.

TBMM Genel Kurulunda Gerginlik

TBMM Genel Kurulunda, Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç ile AK Parti'li milletvekilleri arasında tartışma çıktı. Genç'in üzerine yürüyen AK Parti'li milletvekillerini CHP ve MHP milletvekilleri araya girerek durdurdu. Tartışmalar, kuliste de devam etti.

Genel Kurulda Türkiye ile Katar Hükümeti Arasında Askeri Alanda Eğitim, Teknik ve Bilimsel İşbirliği Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı üzerinde söz alan Genç, AK Parti'nin Türkiye Cumhuriyeti'ni yönetemeyeceğini ileri sürerek, ''Türkiye'deki soygun ortada. İşsizliğin boyutu ortada. Büyükşehir Belediye Başkanlarınız kamu kaynaklarını adaletsiz yönetiyor. 5.5 milyon YTL'lik lale getiriyor. Bunların ömrü 15 gün. Çankaya'ya çıkardığınız kişi, yeni uçaklar alarak bu ülkeyi yönetemez'' diye konuştu.

Genç'in bu sözlerine AK Parti'li milletvekilleri, ''Doğru konuş'' diye tepki gösterdiler. Konuşmasına devam eden Genç, kapatma davasının ardından AK Parti'nin, Avrupa'nın sevgilisi haline geldiğini ileri sürdü. AK Parti'li komisyon başkanının da Avrupa Birliğinden davanın kınanması yönünde talepte bulunduğunu savunan Genç, bu tavrın Türkiye Cumhuriyeti'ne yakışmadığını söyledi.

''Hükümet sıralarında bir kişinin dışında kimse bulunmuyor. Nerede bu Bakanlar Kurulu üyeleri? Tayyip gelsin karşımda konuşsun, Ben ona gerekli dersi veririm'' diyen Genç'e, AK Parti Trabzon Milletvekili Mustafa Cumhur, ''Provokatörlük yapma'' diye tepki gösterdi. AK Parti'li bazı milletvekilleri de sıra kapaklarına vurarak, Genç'i protesto etti.

CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir'in, ''Siz de herkese provokatör diyorsunuz'' sözleri üzerine, CHP'li milletvekilleri ile AK Parti'li Cumhur arasında tartışma çıktı.

Tartışmanın uzaması üzerine Başkanvekili Güldal Mumcu, birleşime ara verdi. Verilen arada AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Kamer Genç'in oturduğu sıraya giderek, ''Senin işin gücün provokatörlük. Sana ne oluyor. Yılların geçmiş, ama boş adamsın'' diye tepki gösterdi.

Bu sırada kalabalık arasında bulunan AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan, Cumhur ve AK Parti Manisa Milletvekili İsmail Bilen'in, Kamer Genç'e yumruk atmaya çalıştığı görüldü. AK Parti'li milletvekilerinin bu girişimi, CHP Giresun Milletvekili Eşref Karaibrahim ve MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak tarafından engellendi.

Bağımsız Tunceli Milletvekili Genç'in üzerine yürümek isteyen bazı AK Parti'li milletvekillerini, MHP, CHP ve diğer AK Parti'li diğer milletvekilleri önledi. Genel Kurulda arbedeye varan, itiş ve kakışlar ve küfürleşmeler yaşandı.

Bir grup CHP'li milletvekili Genç'in etrafını sararak, Genel Kurul Salonundan muhalefet kulisine çıkardı. AK Parti'li milletvekilleri ile Genç arasındaki tartışma kuliste de devam etti.

AK Parti'li milletvekillerinin muhalefet kulisinden ayrılmaları üzerine tartışma sona erdi. Genç, ''Linç etmek istiyorlarsa etsinler. Benim bir canım var'' diye konuştu.

Verilen aranın ardından, tasarının görüşmelerine devam edildi. AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Avni Doğan yaptığı konuşmada, Genç'e eleştiriler yöneltti.

Mecliste bulunmanın asgari ahlak şartlarına uymanın ve Meclisi yönetmenin, Atatürk'ün oturduğu kürsüde oturduğunu bilmek anlamına geldiğini belirten Doğan, ''Türkçe özürlü hatip çıkacak. Başbakan ve Cumhurbaşkanına hakaret edecek. Tek kelime konuyla ilgili konuşmayacak. Bazı siyasi parti grupları da mutlu olacak. Başkan müdahale etmeyecek, iki kez sözünü uzatacak. Bu, hoş, yakışık bir şey değil. Adam çıkmış, 'Tayyip gelse' diyor. Tayyip, çukurlarda değil, yükseklerde gezer'' dedi.

Doğan'ın bu sözlerine CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, ''Burası çukur mu?'' diye tepki gösterdi. Doğan da çukur değil, Meclis olduğunu ifade etti.

Tasarı üzerinde AK Parti Çorum milletvekili Agah Kafkas'ın konuşması sırasında CHP ve MHP'li milletvekilleri, Genel Kurul salonunu terk etti. AK Parti'li milletvekilleri ise bu sırada muhalefet milletvekillerini alkışladı.

DSP'li milletvekilleri ile BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ise salonda kaldı.