TBMM Genel Kurulu Toplandı

TBMM Genel Kurulu Toplandı

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı başkanlığında toplandı.

TBMM Genel Kurulu Toplandı

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı başkanlığında toplandı.

Bahçekapılı, dün gece Şırnak'ın Cizre ilçesinde şehit düşen askerler Fatih Yaşar ve Arif Subaşıoğlu'na ve bütün şehitlere Allah'tan rahmet, ailelerine, yakınlarına başsağlığı ve sabır dileyerek, yaralılara da acil şifa temennisinde bulundu.

Gündemdışı söz alan AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Uğur Dilipak, Kahramanmaraş'ın düşman işgalinden kurtuluşuna ilişkin yaptığı konuşmada, Sütçü İmam'ın başlattığı direnişin Kurtuluş Savaşı'nın adeta meşalesi olduğunu belirtti.

Bayrağın bağımsızlığın sembolü olduğunu vurgulayan Dilipak ayrıca, "Üç beş kendini bilmezin sözde öz yönetim çağrılarını asla kabul etmeyeceğiz. Onların çukur siyasetine asla prim vermeyeceğiz" dedi.

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi da Ankara'nın sorunlarına ilişkin yaptığı konuşmada, ulaşım zamlarını protesto etmek için kendisine tahsis edilen kırmızı plakalı aracı ile bazı merkezlerde, duraklarda bulunan yolcuları Kızılay'a taşıdığını anlattı.

Hakverdi, "Devlet, siz değilsiniz, devlet eşittir AKP değildir. O yüzden, halkın bana verdiğini sonuna kadar halka tahsis edeceğime şimdi buradan tekrar tekrar söz veriyorum. Bu refahınız, bu bolluğunuz elbet bir gün bitecek. Güvendiğiniz padişahınız, o da bir gün elbet devrilecek" diye konuştu.

Sataşma olduğu gerekçesiyle söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Coşkun Çakır da şunları söyledi:

"Bu ülkede bir padişah yok. Padişahlık 1923 ile birlikte sonlandı. Bu ülkede demokrasi, cumhuriyet ve seçim var. Seçimle gelen seçimle gider. Arkadaşımızın arabası ile kimi taşıdığı bizi ilgilendirmez. Siz o araçla taşısanız taşısanız 8-10 kişiyi taşırsınız. Araçla mahalle arasında şov yapmak yerine, Ankara'nın toplu taşımasına ilişkin katkı sağlayabiliyorsanız bu daha verimli çaba olur."

HDP Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman, gündemdışı yaptığı konuşmada, cezaevlerinde bulunan hasta tutuklu ve hükümlülerin hastanelere götürülmediğini ve hak ihlallerine maruz kaldıklarını ileri sürdü.

Bahçekapılı, gündemdışı konuşmaların ardından ayrıca grup başkanvekillerine söz verdi.

AK Parti Grup Başkanvekili Çakır, şehitlere Allah'tan rahmet diledi.

Çakır, "Bugün Sultan 2. Abdulhamit'in ölüm yıl dönümüdür. Bugün modern cumhuriyetin temellerini inşa eden birçok kurumun, eğitim, hukuk kurumları gibi hepsinin temellerinin aynı dönemde atıldığını ifade etmeliyiz. Abdulhamit'i rahmetle anıyoruz" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, "Her gün açılışta şehit haberleriyle ilgili üzüntü ve taziye dilemek istemiyoruz. Dün bizdeki bilgi 7 Haziran'dan bu yana 270 şehit olduğu şeklindeydi. Bugünkü bilgilerle 276 oldu" diye konuştu.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, "Cizre'den bize ulaşan yaralı bir yurttaş bir başka binada 45 kişinin mahsur kaldığını ve hastaneye nakledilmeyi beklediğini söyledi" iddiasında bulundu.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, şehit olan polis ve askerlere Allah'tan rahmet dileyerek, acılarının büyük olduğunu belirtti.

Vural, "Terör örgütüyle mücadele, terörle mücadelenin anayasa ve yerel yönetimlerle hiçbir alakası yoktur. Terör örgütünü güçlendirecek her türlü politik söylemden uzak durmak gereklidir. Bu çerçevede hükümeti uyarıyorum" ifadesini kullandı.

TBMM Başkanvekili Bahçekapılı, gündeme geçmeden önce, görme duyusuyla ilgili bir rahatsızlık geçirdiğini anımsatarak, "Bundan sonra inşallah hep birlikte kardeşlik hukuku çerçevesinde hep birlikte sağlıklı bir çalışma sürdürebiliriz ve yaşayabiliriz. Hepinizi sevgiyle selamlıyorum. Gerçekten parti ayrımı olmaksızın çok yakın ilginizi gördüm. Bu beni çok mutlu etti" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA