TBMM Genel Kurulu Toplandı - Haberler
Haberi Paylaş

TBMM Genel Kurulu Toplandı

AA - Haberler | Politika
TBMM Genel Kurulu Toplandı

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Pervin Buldan başkanlığında toplandı.

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Pervin Buldan başkanlığında toplandı.

Genel Kurulda gündem dışı söz alan HDP Bitlis Milletvekili Mizgin Irgat, hasta tutukluların yaşadığı sorunların gün geçtikçe arttığını savundu.

İnsan Hakları Derneği verilerine göre cezaevlerinde bin 25 hasta tutuklunun bulunduğunu savunan Irgat, bu sayının gün geçtikçe yükseldiğini ifade etti.

CHP Konya Milletvekili Mustafa Hüsnü Bozkurt, Türkiye'ye ait bazı Ege adalarının Yunanistan'ın işgali altında olduğunu öne sürdü.

Antiemperyalist bilinçle kurulmuş Türkiye Cumhuriyeti devletine ve onun "kurucu babalarına" sahip çıkılması gerektiğini belirten Bozkurt, ülkede birlik sağlanmasının gereğine işaret etti. Bozkurt, "Sevr ne ise BOP odur. Bugün de Ortadoğu'yu kana bulayan Amerikan emperyalizmidir. Eşeği tarif etmeden semerle uğraşmayın." dedi.

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç, Hz. Ali'nin şehadetine ilişkin konuşmasında, Müslümanların geçmişten bugüne kadar birbirlerinin kanını döke geldiklerini belirtti. Hz. Ali'nin sözlerinden örnekler veren Kılıç, bu sözlerin kulaklara küpe olması gerektiğini dile getirdi.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Zeytin Dalı Harekatı'nda TSK'nin çok başarılı ve emin adımlarla terör örgütünü temizlemeye devam ettiğini belirterek, harekatın, terör örgütünün Suriye'de yaşayanlara uyguladığı baskının ortadan kaldırılmasını da sağlayacağını vurguladı.

Öğretmenlerin istihdamında farklı uygulamaların çalışma barışını bozduğunu kaydeden Akçay, ücretli öğretmenlerin durumunun da bunlardan biri olduğunu söyledi.

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, AK Parti Ankara Milletvekili Aydın Ünal'ın partilerini hedef alan bir köşe yazısı kaleme aldığını anlatarak, siyasetçilerin birbirlerine hakaret etmemesi gerektiğini dile getirdi.

Başkanvekili Buldan da bu yazıdan dolayı çok hicap duyduğunu belirterek, "Bir milletvekiline yakışmayan sözlerin sarf edildiği bir yazıyı asla kabul etmediğimizi belirtmek istiyorum. Yazıda benim de adım kullanılmış. Dolayısıyla o yazıyı tüm kadın arkadaşlarım adına Sayın Ünal'a iade ettiğimi de belirtmek istiyorum." diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, gazeteci Abdi İpekçi'nin ölümünün 39. yılı olduğunu anımsatarak, gazetecileri katledenleri ve susturmak için her türlü gücü mübah görenleri tarihin her zaman mahçup ettiğini ve tekrar mahçup edeceğini söyledi.

Türk Tabipleri Birliği yöneticilerinden ikisinin, İstanbul Üniversitesindeki görevlerinden 3 ay süreyle uzaklaştırıldığını aktaran Özel, bunu kınadıklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı bir televizyon programında, okuma yazma seferberliği başlatılacağına ilişkin konuşmasını da eleştiren Özel, "Bir okuryazarlık olacaksa, bir cumhuriyet ve demokrasi okuryazarlığı olsun. Bununla ilgili bir kampanya açılacaksa o sıranın ilk başına da Recep Tayyip Erdoğan yazılsın." dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, bir şeye itiraz edildiğinde, onun üzerinden bir yorumla hakarette bulunulamayacağını belirterek, bunun krizi daha da derinleştireceğini ve hakaret dilinin artmasına neden olacağını ifade etti.

Okuryazarlık seferberliğinin her dönemde olabileceğini kaydeden Bostancı, hayat boyu eğitim ve öğretimin, herkes tarafından desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Aydın Ünal'ın yazısına ilişkin eleştirilere de değinen Bostancı, Ünal'ın, yazısında içeriden bazı tanıklıklara da dayanarak, terör örgütünün mahrem konularına değindiğini aktardı. Bostancı, bu tür konuların çok dikkatli bir dil ve üslup kullanılarak dile getirilmesi gerektiğini de belirtti.

Zeytin Dalı Harekatı'nın başarıyla devam ettiğini ifade eden Bostancı, bu gibi durumlarda, terör örgütlerinin sivil kayıplar üzerinden kamuoyu oluşturmaya çalıştıklarını ve "Savaşa Hayır" kampanyaları düzenlediklerini anlattı.

AA - Son Dakika Haberleri
title