TBMM Genel Kurulu'nda Kültür Bakanı Günay'la CHP Milletvekilleri Arasında Gerginlik

TBMM Genel Kurulu'nda Kültür Bakanı Günay'la CHP Milletvekilleri Arasında Gerginlik

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile CHP Milletvekilleri Arasında Sert Tartışmalar Yaşandı. Günay, Daha Önce AK Parti Hakkında Yazdığı Yazıları Hatırlatan CHP'li Muharrem İnce'ye, "Bana Çatarak Baykal'ın Gözüne Gireceğini Zannediyorsan Yolun Açık Olsun. Bu Yöntemle Devam Ederseniz Myk'ya Girersiniz" Karşılığını Verdi.

TBMM Genel Kurulu'nda Kültür Bakanı Günay'la CHP Milletvekilleri Arasında Gerginlik

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile CHP milletvekilleri arasında sert tartışmalar yaşandı. Günay, daha önce AK Parti hakkında yazdığı yazıları hatırlatan CHP'li Muharrem İnce'ye, "Bana çatarak Baykal'ın gözüne gireceğini zannediyorsan yolun açık olsun. Bu yöntemle devam ederseniz MYK'ya girersiniz" karşılığını verdi.

TBMM Genel Kurulu'nda gündem dışı söz alan CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, İstanbul'daki 1 Mayıs kutlamalarında yaşanan olaylara işaret ederek, İstanbul'un orta yerinde milletvekiline omuz atıldığını ve bibergazı sıkıldığını iddia etti. İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ı eleştiren İnce, "O pala bıyıklı emniyet müdürünü uyarıyorum. Gün gelecek hesap sorulacak. Orantılı güç kullanacağını söyleyen Vali'ye de buradan orantılı zeka kullanmanın önemini hatırlatıyorum" şeklinde konuştu. İnce, Kültür ve Turizm Bakanı Günay tarafından cevaplanması istemiyle bir soru önergesi verdiğini hatırlatarak, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Vekili Abdullah Kocapınar'ın, bürokratlara soru önergesine geç cevap verilmesi talimatı verdiğini öne sürdü.

İnce'nin eleştirilerine hükümet adına cevap veren Kültür ve Turizm Bakanı Günay, bazı kesimlerin, 1 Mayıs'ı emek bayramının ötesinde siyasi bir kargaşa çıkarmanın sebebi olarak kullandıklarını söyledi. Türkiye'de ilk defa bir hükümetin, 1 Mayıs'ı 'Emek ve Dayanışma Günü' olarak ilan ettiğine dikkat çeken Günay, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın bakanlık yaptığı 1978-1979'lu yıllarda Merter'de dönemin DİSK Genel Başkanı ile sendikacıların yüzüstü yere yatırıldıklarını hatırladığını anlattı.

İnce'nin, verdiği soru önergesi ile ilgili iddialarına da cevap veren Günay, "Herhalde bazı arkadaşlar, bizim bakanlığın çöp kutularını karıştırıyorlar" dedi. İnce'nin CHP kurultayı öncesinde çöp kutusundan belgeler çıkararak Parti Meclisi üyesi olduğunu belirten Günay, şimdi de MYK üyesi olmaya çalıştığını söyledi. Yunus Emre'nin Anadolu'da Türk düşüncesinin en önemli ses düşüncelerinden biri olduğunu belirten Günay, "Bugün Türkiye'de Türkçe konuşuyorsak, bu coğrafyada Türkçe dünyanın saygın, özgün, önemli dillerinden birisiyle burada Karamanoğlu Mehmet Bey'in emeğinden daha fazla belki Yunus Emre'nin emeği vardır. Bugün dünya dinleri, kültürleri barıştırmaya çalışıyor. Yunus Emre diyor ki sen kendine ne istersen başkasına onu iste" diye konuştu.

Günay'ın konuşması sırasında yerinden ayağa kalkan CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, "Burada kimse partisini satmadı. Burada kimse milletvekili olmak için ideolojisini satmadı. Oturun oturduğunuz yerde" diye bağırdı.

"HİÇ Mİ HOŞGÖRÜDEN NASİBİNİ ALMAYAN GELENEKTEN GELİYORSUNUZ?" Günay ise hoşgörünün bayrağını taşıyan bir isimden, Anadolu topraklarında ünü dünyaya çıkmış olan bir isimden, İslam-Türk düşüncesinin, Anadolu topraklarının bir muhasalası olan bir isimden sözetmeye çalıştığını, ancak CHP milletvekillerinin küçük polemiklerle bu tartışmayı kesmeye çalıştığını ifade etti. Günay şöyle konuştu:

"Hiç mi hoşgörüden nasibi olmayan bir gelenekten geliyorsunuz bunu gerçekten anlayamıyorum. Burada 2002 yılında kurulmuş, sizin Parlamento dışında kaldığınız bir seçimde yüzde 34 oy almış, 2007 yılında yedi düvele karşı yüzde 47 oy almış bir siyasi partiyi töhmet altında bırakmaya çalışıyorsunuz. Önce aynaya bakın. Bugün savunduğunuz hangi görüş partinizin programında yazıyor. Aynaya bakın. Halk düşmanlığıyla sosyal demokratlığı nasıl bağdaştırıyorsunuz. Milli irade karşıtlığıyla sosyal demokrasiyi nasıl bağdaştırıyorsunuz. Yunus Emre'yi anlatmak için söz almışken çok ağır şeyler söylemeyi yakıştırmam ama herkes konuşmadan önce aynaya bakmalıdır. Sonuçta zaten hepimiz milletin karşısında aynaya çıkacağız ve hepimiz boyumuzun ölçüsünü alacağız. Alacaksınız." CHP Yalova Milletvekili İnce, Günay'ın daha önce AK Parti ile ilgili yazdıklarının yer altığı kitabı göstererek, Günay'ın kitapta AK Parti'nin dürüst olmadığını öne sürdüğünü belirtti. Günay ise İnce'ye, "Bana çatarak Baykal'ın gözüne gireceğini zannediyorsan yolun açık olsun. Devam et, yolun açık olsun. Arkadaşımı maruz görüyorum. Çünkü şöyle birşeyi gördü. Mensup olduğu partide daha önce, partinin yönetim kadrolarını, genel başkanını, milletvekili adaylıklarını parayla pazarlamakla kurultay kürsüsünden eleştiren arkadaşımız, partinin Genel Başkanı tarafından çok önemli bir noktada görevlendirildi. Onu örnek alıyorsun" karşılığını verdi. CHP'li Özyürek'in 'İfadeni düzelt. CHP'de milletvekili adaylığı parayla satılmaz' uyarısında bulunduğu Günay, İnce'ye yönelik eleştirilerini sürdürerek, "Bu yöntemle devam ederseniz MYK'ya girersiniz. Bu iddiayı ileri süren arkadaşım, kurultayda sussun diye önemli bir görevle görevlendirildi. Şimdi bazı arkadaşlarımız aynı yöntemle seslerini yükseltiyorlar ki parti içinde yerlerini sağlamlaştırsınlar diye. Anlattıklarımı bu kürsüde satır satır belgelerim" diye konuştu.

BAZI ARKADAŞLARIN YUNUS EMRE'NİN İSMİNE TAHAMMÜLÜ YOK Tartışmaların uzaması üzerine araya giren TBMM Başkanvekili Eyyüp Cenap Gülpınar, "Sayın İnce bu ne hırs. Niye böyle yapıyorsunuz' diyerek İnce'yi uyardı. lygın, özgün, önemli dilİnce, Gülpınar'ın uyarısına rağmen Günay'a laf atmayı sürdürerek, "Buyursun belgesin. Parayla adaylık satılıyormuş. O zaman siz kaç para verdiniz?' dedi. CHP'li milletvekillerinin tartışmayı uzatması üzerine Kültür ve Turizm Bakanı Günay şunları kaydetti:

"Böyle bir usul TBMM'de hangi gelenekle, hangi görenekle bağdaşıyor. Yunus Emre'nin ismine tahammülü yok demek ki bazı arkadaşlarımızın. Yunus Emre'nin hoşgörüsüne tahammülü yok. Yunus Emre'nin 'İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendini bilmezsin, bu nice okumaktır' sözüne tahammülü yok herhalde bazı arkadaşların. Türk kültürünün yaşaması için, barış, hoşgörü, kardeşlik düşüncesinin yaşaması için emek vermiş, düşün üretmiş olan bütün ebediyete intikal eden büyüklerimizi sevgi ve rahmetle anıyorum. Onların barış, hoşgörü, kardeşlik anlayışının bugünlerde bize ışık tutmasını, nasibini almayanlara da nasiplenmesini temenni ediyorum." CHP grubu adına kürsüye çıkarak Günay'a cevap veren CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, hiçbir CHP milletvekilinin Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın çöplerini karıştırmayacağını söyledi. Okay, "CHP'nin attığı bazı çöpler şimdi Kültür Bakanlığı'nda" dedi. Okay, Günay'ın kendini ispat etmek için eski arkadaşlarına yersiz ve densiz suçlamalarda bulunduğunu ve sağ yumruğunu havaya kaldırdığını öne sürdü. Bakan Günay ise Okay'ın suçlamalarına oturduğu yerden söz alarak cevap verdi. Günay, dile getirdiği iddiaların, gazetelerde yer alan ve CHP'lilerce dile getirilen iddialar olduğunu kaydetti.

(ZÇ-NÇ-Y)