TBMM Genel Kurulu'nda Kayısı Üreticilerinin Sorunları Görüşüldü

TBMM Genel Kurulu'nda Kayısı Üreticilerinin Sorunları Görüşüldü

TBMM Genel Kurulu'nda Kayısı Üreticilerinin Sorunlarına İlişkin Meclis Araştırması Görüşülürken, Kuliste de Malatya Milletvekillerinin Dağıttığı Kayısılar Yenildi. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, 2007 Yılında Açıkta Yetiştirilen Ürünlerin Tamamını Sigorta Kapsamına Aldıklarını Söyledi.

TBMM Genel Kurulu'nda Kayısı Üreticilerinin Sorunları Görüşüldü

TBMM Genel Kurulu'nda kayısı üreticilerinin sorunlarına ilişkin meclis araştırması görüşülürken, kuliste de Malatya milletvekillerinin dağıttığı kayısılar yenildi. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, 2007 yılında açıkta yetiştirilen ürünlerin tamamını sigorta kapsamına aldıklarını söyledi.

TBMM Genel Kurulu'nda akşam saatlerinde kayısı üreticilerinin sorunları ile kayısının ekonomik değer kaybının araştırılması için meclis araştırması açılması konusu görüşüldü. Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, dünyada yıllık 2.7 milyon ton kayısı üretildiğini, bunun yüzde 11'inin ise Türkiye'de üretildiğini kaydetti. Eker, kayısı üretiminin 2002'de 310 bin ton, 2006 yılında ise 400 bin ton olduğunu belirterek, AB ülkeleri ve ABD başta olmak üzere 60 ülkeye kayısı ihracatı yapıldığını bildirdi. Kayısı üretiminde üretim ve pazarlama sorunları bulunduğunu, Türkiye'de kayısı üretiminin açık alanda yapıldığını belirten Eker, ilkbahar mevsiminde don olayı yaşanınca kayısı ağaçlarının hasar gördüğünü söyledi. Meydana gelen don nedeniyle 2004 yılında 26 bin 462 çiftçinin, 2006 yılında da 14 bin 600 çiftçinin zarar gördüğünü kaydeden Eker, ürününün yüzde 40'ından fazlası hasar gören çiftçilere 14 milyon 200 bin YTL yardım yapıldığını bildirdi. Uygulamaya başlanan tarım sigortasıyla üretim riskinin azaltılmasının sağlandığına değinen Eker, ''2007 yılında açıkta yetiştirilen ürünlerin tamamını sigorta kapsamına aldık. Kayısı üreticilerine mazot ve gübre desteğinin yanı sıra doğrudan gelir desteği olarak dekar başına 10 YTL yardım yapıyoruz'' dedi.

AK Parti Kilis Milletvekili Hasan Kara, üniversite açılacak iller içine Kilis'in de dahil edilmesi üzerine tüm milletvekillerine baklava dağıttı.

(AU-OK-OK-Y)