TBMM Genel Kurulu'nda 2008 Yılı Bütçe Görüşmeleri

TBMM Genel Kurulu'nda 2008 Yılı Bütçe Görüşmeleri

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'nin Çevre Konusunda Dünyada 98. Sıradan 48. Sıraya Yükseldiğini Söyledi. Eroğlu, Gap'ta Faaliyetin Durmadığını, Sadece Son 3 Yılda 90 Bin Hektar Alanın Sulamaya Açıldığını Kaydetti.

TBMM Genel Kurulu'nda 2008 Yılı Bütçe Görüşmeleri

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'nin çevre konusunda dünyada 98. sıradan 48. sıraya yükseldiğini söyledi. Eroğlu, GAP'ta faaliyetin durmadığını, sadece son 3 yılda 90 bin hektar alanın sulamaya açıldığını kaydetti.

TBMM Genel Kurulu'nda 2008 yılı bütçe görüşmeleri sürüyor. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Meclis'te yaptığı bütçe konuşmasında, AB mevzuatıyla Türkiye mevzuatının yüzde 40'ının uyumlu hale getirildiğini belirtti. Kyoto Protokolü konusunda çalışmalar yapıldığını açıklayan Eroğlu, bin 300 belediyenin katılımıyla ortak tesis oluşturulması için 108 adet birlik oluşturulduğunu, 2007 itibariyle depolama tesislerinin sayısının 29'a çıkarıldığını, 50 milyon kişinin katı atıklarının bertaraf edilir hale

getirileceğini ifade etti. Eroğlu, yapılan çalışmalar sayesinde Türkiye'nin, dünyada çevre konusunda 2003'de 98. sıradeyken, 2006'da 48. sıraya yükseldiğini bildirdi. Çevre düzen planlarıyla ilgili çalışmalara da ağırlık verdiklerini dile getiren Eroğlu, "Bunlar tamamlanmazsa arazi kullanımında sıkıntılar oluyor. Bazı araziler sanayi kuruluşlarınca işgal edilebiliyor" dedi.

Meteorolojik gözlem konusunda önemli adımlar atıldığını vurgulayan Eroğlu, rasatlarda ar-ge projelere ağırlık verildiğini, gözlem sistemlerinin modernizasyonu için havaalanlarına kurulacak sistemler konusunda ihalenin tamamlandığını söyledi. Eroğlu, "İhale, yeteri kadar katılım olmadığı için iptal edildi. Yeniden ihale edildi" dedi.

"GAP'TA FAALİYET DURMADI"

"GAP'taki faliyetler durmadı, bilakis arttı. 2003'e kadar sulanan alan 175 bin hektardı. Biz ise özellikle sulama sistemlerini modernize ederek kapalı, otomatik sistemleri getirdik" diye devam eden Bakan Eroğlu, "2006 sonuna kadar 90 bin hektar daha sulamaya açıldı. 100 bin hektarlık alan da inşa halindedir. Özel sektörü devreye sokarak yeni metodlarla sulama sistemlerini devreye sokmak istiyoruz" ifadelerini kullandı. Eroğlu, şimdiye kadar hidroelektirik santrallerinin üçte birinin yapıldığına dikkat

çekerek, şunları söyledi:

"Bin 766 hidroelektirik santrali ilan ettik. 40 miyar dolarlık enerji üretimi özel sektörde devreye girecek. 22 milyar dolar devletin yapacağı yatırımı özel sektöre yüklemiş olduk. Rekabet şartlarında oluyor. Birden fazla olursa katılım payı alıyoruz. Bu da hazineye gidiyor. 49 yıla kadar kullanıp devlete teslim edecekler. DSİ tasarruf etti. 366 tesis açtık".

Eroğlu, Başbakan Erdoğan'ın 16 Aralık'ta Ödemiş'te 19 ayrı açılış yapacağını duyurdu. 2012'ye kadar 25 milyar YTL'lik ağaçlandırma yapılacağını belirten Eroğlu, Atatürk Orman Çiftliği'nde milletvekillerinin adına ağaç dikildiğini de hatırlattı.

(AU-OK-Y)

Kaynak: İHA