TBMM Genel Kurulu'nda 2008 Yılı Bütçe Görüşmeleri

TBMM Genel Kurulu'nda 2008 Yılı Bütçe Görüşmeleri

Devlet Bakanı M. Sait Yazıcıoğlu, Misyonerlik Faaliyetleriyle Mücadelenin Eğitim Seviyesini Yükseltmekle Olabileceğini Belirterek, Türkiye'ye İltica Eden Ermenilere Oecd Kriterleri Çerçevesince Gerekli Yardımların Yapıldığını İfade Etti.

TBMM Genel Kurulu'nda 2008 Yılı Bütçe Görüşmeleri

Devlet Bakanı M. Sait Yazıcıoğlu, misyonerlik faaliyetleriyle mücadelenin eğitim seviyesini yükseltmekle olabileceğini belirterek, Türkiye'ye iltica eden Ermenilere OECD kriterleri çerçevesince gerekli yardımların yapıldığını ifade etti.

TBMM Genel Kurulu'nda 2008 yılı bütçesi ele alınıyor. Bütçe görüşmeleri çerçevesinde milletvekillerinin bağlı olduğu kurumlarla ilgili sorularını cevaplandıran Bakan Yazıcıoğlu, TİKA'nın bütçesinin arttırıldığını belirtti. "TİKA'nın bütçesi yüz milyon dolara ulaşmışsa, iki dönem arasında mukayese yapmanın anlamı olmaz" diyen Yazıcıoğlu, "Bunu yaparsak iddiada bulunanlar mahcup olur. Politika değişikliği söz konusu değil. En çok yardım alan ülkeleri sıralarsak Azerbaycan, Kosova, Türkmenistan, faaliyetin

727'si Kafkas, 520'si Balkanlar'da gerçekleştirilmiştir. Azerbaycan'a uygulanan proje sayısı 132'dir. Afrika'ya açılım konusu yasa gereği yapılan bir faaliyettir. Afrika'da zor şartlarda yaşayan insanlara yardım eli için 3 ofis açılmıştır. Afrika'yla olan ilişkiler önemli gelişmeler kaydetmiştir" diye konuştu.

Yazıcıoğlu, mülteci Ermenilere yardım edildiğini ifade ederek, "Ermenistan'dan Türkiye'ye iltica edenlere iaşe, insani yardımı yapılmıştır. Bu, OECD kriterleri çerçevesince insani yardım olarak yapılır, Ermenistan'a doğrudan yardım değildir. Suriye ve Irak'ta faaliyet gösterilmektedir. Kerkük Türklerine imkanlar ölçüsünde yardım yapılmaktadır. TİKA'nın çalışmaları sonucunda yapılan çalışmalardır. Ahıska Türklerine de yardım sağlanmaktadır" ifadelerini kullandı.

"Diyanet Yasası en önemli sorundur" diyen Bakan Yazıcıoğlu, "Çalışmalar bitti. En kısa sürede gündeme gelecek. Etkin hizmet verebilecek yasaya kavuşacaktır. DİB'in kadrolarında eksiklik oluşmuştur. 13 bin civarındaki eksiklik 2 binlere düşmüştür. Kadro konusundaki sıkıntıyı sizlerin desteğiyle aşmaya çalışacağız. 4-b'ler 4-c'ye geçirilecek" dedi.

Bakan Yazıcıoğlu, artık seçim döneminin geride kaldığını söyleyerek, "Ezan sesinin kısılması, hutbelerden hak dini İslam ibaresinin çıkarılması konularını Diyanet defalarca yalanladı. Seçim ortamını geride bıraktık. Aslı olmayan ifadeleri bırakalım. Daha derli toplu fikirler ortaya atalım" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Misyonerlik faaliyetleri konusunda yasal çalışmalara da değinen Bakan Yazıcıoğlu, "Bu çalışmalarda sonuca gelindi. Bu konuda yasaklamalarla bu eylemlerin önüne geçme imkanı yoktur. Bir şeylerin üstünü örterek mücadele olmaz. Mücadele, eğitim seviyesini en üst düzeye çıkarmakla olur. Yüce dinimizin prensiplerinin halkımıza en iyi seviyede verilmesi önemlidir. Olayın özü budur. Önemli olan kalitedir. Derme çatma bilgileri insanlarımız almamış olur" ifadelerini kullandı.

Yazıcıoglu, Alevilik konusunda yeni bir açılıma ihtiyaç olduğunu, bunun için adım attıklarını belirterek, "Alevi vatandaşlarımızla ilgili son günlerde yeni bir açılım ifadesi etrafında tartışmalar yapılıyor. Sorun varsa çözümüyle ilgili çalışma yapmak hükümetlerin görevidir. Konunun tartışılmasını olumlu değerlendiriyorum. Siyaset yapmak doğru ve uygun değil. Kim ne biliyorsa ortaya koysun. Burada sorun var. Bunu çözmek zorundayız. Herkes pozitif katkı yapmak zorundadır. Siyasi birtakım düşüncelere

bağlamak doğru değil. Çözüm o zaman kolaylaşır. Bizim kimseyi etkileme, değiştirme, dönüştürme niyetimiz yok. Görevimiz, herkesin kendi düşüncesiyle kendi inancı içinde mutlu yaşamasını temin etmektir" diye konuştu.

(AU-NÇ-Y)

Kaynak: İHA