TBMM Genel Kurulu

TBMM Genel Kurulu

TBMM Genel Kurulu'nda TRT Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı'nın Görüşmeleri Sırasında Sık Sık Tartışmalar Yaşandı.

TBMM Genel Kurulu

TBMM Genel Kurulu'nda TRT Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı'nın görüşmeleri sırasında sık sık tartışmalar yaşandı.

Tasarının 12. maddesi üzerinde CHP grubu adına konuşan Yalova Milletvekili Muharrem İnce, TRT'de program yapan gazeteci Tamer Korkmaz'ın 2 gün önceki yazısında İsmet İnönü için "millet düşmanı" ifadesini kullandığını söyledi. İnce, AK Parti Rize Milletvekili Çırakoğlu'nun, sözlerine 'doğru' karşılığını vermesi üzerine Çırakoğlu'na sert tepki gösterdi. Çırakoğlu'na tepki gösteren CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay ise, bir milletvekilinin, Mustafa Kemal'ın en yakın silah arkadaşı İsmet İnönü'yle ilgili böyle bir yazıya 'doğru' demesine şaşırdığını ifade etti ve Çırakoğlu'nu kınadığını söyledi. Okay, Çırakoğlu'nun özür dilemesini istedi. Okay'ın konuşması sırasında AK Parti ve CHP milletvekilleri arasında yaşanan tartışmalar üzerine oturumu yöneten TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu birleşime ara verdi.

Mumcu, verilen aranın ardından oturumu açarken İsmet İnönü'nün, Kurtuluş Savaşı'nın en önemli komutanlarından biri ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ikinci Cumhurbaşkanı olduğunu ifade ederek, İnönü ile ilgili sözü kınadığını söyledi. Mumcu, komisyon ve hükümetin yerine oturmaması üzerine birleşimi kapattı.

(ZÇ-OK-Y)

Kaynak: İHA