TBMM Genel Kurulu

11.02.2016 16:20 | Son Güncelleme: 11.02.2016 16:20
TBMM Genel Kurulu

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, teröre destek veren DAEŞ, El Nusra, El Kaide ile irtibatlı göstermeye çalışan propagandalara kimsenin inanmayacağını belirterek, "DAEŞ şüphesi ile 2 bin 500'den fazla kişi yakalanmış, bine yakın kişi tutuklanmıştır" dedi.

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, teröre destek veren DAEŞ, El Nusra, El Kaide ile irtibatlı göstermeye çalışan propagandalara kimsenin inanmayacağını belirterek, "DAEŞ şüphesi ile 2 bin 500'den fazla kişi yakalanmış, bine yakın kişi tutuklanmıştır" dedi.

HDP, Danışma Kurulu toplanamadığı için "Türkiye'de tedavi olan 6 Suriye uyruklu yaralının, İçişleri Bakanlığı birimlerince Suriye'de El Nusra'ya teslim edildiği" iddiasının araştırılması önergesini, Genel Kurul gündemine getirdi.

Öneri lehinde söz alan HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, ambulansların, sınır hattından geçerek DAEŞ'e giderken, Cizre'de bodrum katında kalan insanları almamakta ısrar ettiğini savundu.

Toğrul, kadın cenazelerinin çırılçıplak soyularak teşhir edildiğini ileri sürerek, "Kürt'ün cenazesine dahil tahammül edemiyorlar, cenazelerine işkence ediliyor, cenazeler üzerinden Kürt halkı terbiye ediliyor. Bu insanlık suçudur" dedi.

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ, Türkiye'nin, Suriye sınırında örgütlerle komşu olduğunu savunarak, "Sınırın bir bölümünde PYD, bir bölümünde IŞİD, bir bölümde El Nusra hakim. Sınırlarımız kevgire dönmüş" diye konuştu.

Gökdağ, Gaziantep'in, terör örgütlerinin darphanesi, cephanesi olduğunu öne sürdü.

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, HDP'nin araştırma önergesine konu olan iddianın doğru olup olmadığına yönelik araştırmanın yapıldığını, adli, idari soruşturmaların bitmesini beklemek gerektiğini belirtti.

Kürtler'e zulüm yapanın PKK terör örgütü olduğunu, Kürt kökenli vatandaşların haklarını savunmadığını vurgulayan Tunç, PKK'nın, bölge insanının, insan haklarından kaynaklı sorunlarını son 13 yılda gideren, bölgeye yatırım, havaalanı, hastane yapan AK Parti Hükümeti'nden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan rahatsız olduğunu bildirdi.

Tunç, AK Parti'nin, PKK'nın, bölge insanının huzuru yakalamasından, çözüm sürecinden, bölgeye yapılan yatırımlardan, anadilde savunmadan, anadilde propaganda yapılmasından, Türkiye'nin demokratikleşmesinden rahatsız olduğunu ifade etti.

Bölgedeki vatandaşların, PKK'nın zulmünden kaçarak, Kobani'ye değil, yine kendi ülkesine, Ankara, İstanbul'a sığındığına dikkati çeken Tunç, şunları kaydetti:

"PKK terör örgütünün işine gelecek açıklamalar yapmamak, gerçekleri çarpıtmamak gerekir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, teröre destek veren terör örgütleriyle, DAEŞ, El Nusra, El Kaide ile irtibatlı göstermeye çalışan bu propagandalarınıza kimse inanmaz, dünya da inanmıyor. Hükümet, 30 Eylül 2013 tarihinde Bakanlar Kurulu kararıyla bu örgütleri terör örgütü listesine almış, almakla kalmamış DAEŞ ile mücadelede, DAEŞ benzeri terör örgütleriyle mücadelede de aktif rol almıştır. DAEŞ şüphesi ile 2 bin 500'den fazla kişi yakalanmış, bine yakın kişi tutuklanmıştır. Bununla ilgili hem hukuki mücadele devam ediyor hem de koalisyon güçlerine yardım, DAEŞ ile mücadele anlamında Türkiye aktif rol almıştır."

Konuşmaların ardından HDP'nin grup önerisi kabul edilmedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title