TBMM Genel Kurulu

09.12.2015 16:35 | Son Güncelleme: 09.12.2015 16:35
TBMM Genel Kurulu

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, "Meclis'in verimli esaslar dahilinde çalıştırılması, milletvekillerinin söz haklarının gasbedilmemesi üzerine yapılacak olan yeni bir içtüzükle belki çok daha sağlıklı sonuçlara ulaşabiliriz" dedi.

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, "Meclis'in verimli esaslar dahilinde çalıştırılması, milletvekillerinin söz haklarının gasbedilmemesi üzerine yapılacak olan yeni bir içtüzükle belki çok daha sağlıklı sonuçlara ulaşabiliriz" dedi.

TBMM Genel Kurulu Başkanvekili Aydın, başkanlığında toplandı.

AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu, Mevlana Haftası, HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul sokağa çıkma yasakları ve CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da İstanbul'un sorunları hakkında gündem dışı söz aldı.

Gündem dışı konuşmaların ardından, Meclis Başkanvekili Aydın'ın milletvekillerine yerinden söz vermeyerek gündeme geçmesine muhalefet milletvekilleri itiraz etti.

Bunun üzerine Aydın, içtüzüğe göre, yerinden söz vermeyeceğini daha önce ifade ettiğini anımsatarak, "Ama engelliler için özel ve istisnai bir durum olarak bundan sonraki süreçte de bakacağız. Bu hususiyete binaen gerektiğinde söz vereceğim. Bu tamamen Başkanlığın takdirinde olan bir husustur. Bu takdire tüm milletvekillerinin saygı ve rıza göstereceğini temenni ediyorum" diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM'de bir uygulama birliğine ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, oturum yöneten Meclis başkanvekillerinin uygulama birliği yapmamalarının bu tartışmalara neden olduğunu belirtti.

 Altay, "İktidar partisine mensup başkanvekilleri otururken, içtüzük ilgili madde işlemeyecek, muhalefet partisine mensup başkanvekilleri oturduklarında işleyecek. Ne olacak? Çok garip bir durum olacak" dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, içtüzüğün bu maddelerine ilişkin yorum farklılıklarının zaman zaman Meclis'te gözlemlendiğini ifade etti.

Bugün muhalefet sözcülerinin İçtüzük'ün 60'ıncı maddesine göre 10 kişiye söz talebinde bulunduklarını anımsatan Bostancı,  "Benim önerim bugün biz gündeme geçelim. Ama muhalefetin bu talebini lütfen Başkanlık Divanı'nda değerlendirelim. Ortak bir pratik üzerine anlaşalım ve o çerçevede gidelim" diye konuştu.

Bunun üzerine Meclis Başkanvekili Aydın, şunları söyledi:

 "Meclis'in verimli esaslar dahilinde çalıştırılması, milletvekillerinin söz haklarının gasbedilmemesi üzerine yapılacak olan yeni bir içtüzükle belki çok daha sağlıklı sonuçlara ulaşabiliriz. Bu yorum farklılıklarını da ortadan kaldırabiliriz. Ama şundan emin olun buradaki uygulama tamamen anayasa ve içtüzüğe uygun olarak devam edecektir. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın."

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title