TBMM Genel Kurulu - Haberler
Haberi Paylaş

TBMM Genel Kurulu

TBMM Genel Kurulu

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, yarın TBMM Genel Kurulunda görüşülecek.

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, yarın TBMM Genel Kurulunda görüşülecek.

Genel Kurulda, AK Parti'nin çalışma saatleri ve gündeme ilişkin grup önerisi görüşüldü.

Partisinin grup önerisi üzerine söz alan İstanbul Milletvekili Mehmet Doğan Kubat, Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin, gündemin birinci sırasına alınmasının önerildiğini aktardı. Kubat, temel kanun olarak görüşülmesini istedikleri teklifin görüşmelerinin yarın tamamlanmasının öngörüldüğünü dile getirdi.

Mehmet Doğan Kubat, grup önerisinde, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyelerinin seçiminin ise bugün yapılmasının önerildiğini söyledi.

HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, kuvvetler ayrılığı yerine, kuvvetlerin iç içe girdiği bir düzenlemenin ilk etkisinin bugünkü HSK üyelerinin seçiminde görüleceğini savundu.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM'nin en temel işi olan denetim işinden koparıldığını ileri sürdü. Ekonominin doğru yönetilmediğini savunan Altay, bu olmadığı için sürekli af çıkarıldığını iddia etti.

Yeni sistemde, Bakanlar Kurulu üyelerinin Mecliste bulunmayacağını anımsatan Altay, hükümet için TBMM'nin bir teferruattan ibaret olduğunu savundu.

Engin Altay, Türkiye'nin Ege'deki bazı adalarının Yunanistan tarafından işgal edildiği iddiası ile Suriye'deki gelişmelere ilişkin Mecliste bilgi verilmesini de talep ettiklerini söyledi.

TBMM FETÖ'nün Darbe Girişimini Araştırma Komisyonunun, çalışmalarını tamamlamasının üzerinden 5 ay geçmesine karşın raporunu hala açıklamadığını da gündeme getiren Altay, HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın tutuklu yargılanmasını da eleştirdi.

İstanbul Valiliğinin, Beşiktaş Belediyesince yapılması öngörülen 19 Mayıs etkinliklerini yasakladığını belirten Altay, İstanbul'da daha önce yapılan birtakım etkinliklerin ise valilikçe yasaklanmadığını söyledi. Altay, "Bu yanlış karardan bir an önce dönülmesini" isteyerek, hükümetin konuya müdahale etmesini istedi. Türkiye'nin kamplaştırılmamasını isteyen Altay, sağduyu çağrısında bulundu.

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, Meclis camisinin yıkılmasının gündemde olup olmadığı ve yeniden ibadete açılıp açılmayacağı sorusunu yöneltti.

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, siyasi rekabetle kamplaşmanın birbirine karıştırılmaması gerektiğini belirtti.

Konuşmaların ardından oylanan AK Parti'nin grup önerisi kabul edildi.

AA - Son Dakika Haberleri

Halkların Demokratik Partisi, Engin Altay, İstanbul, Ak Parti, Politika, Güncel, Haber

title