TBMM Genel Kurulu

22.02.2017 16:41 | Son Güncelleme: 22.02.2017 16:41
TBMM Genel Kurulu

HDP'nin, temmuz 2015 tarihinden itibaren yapılan tutuklamalarla ilgili araştırma önergesinin bugün görüşülmesi önerisi kabul edilmedi.

HDP'nin, temmuz 2015 tarihinden itibaren yapılan tutuklamalarla ilgili araştırma önergesinin bugün görüşülmesi önerisi kabul edilmedi.

Öneri üzerinde konuşan HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, HDP eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın milletvekilliğinin düşürülmesini gündeme getirdi.

Yüksekdağ'a 10 ay ceza veren savcı ve hakimlerin FETÖ soruşturmasından cezaevinde olduğunu iddia eden Yıldırım, "Size göre terörist olanların, FETÖ'cülerin hazırladığı iddianameleri hemen kabul ediyorsunuz ve eş genel başkanımıza ceza veriyorsunuz. Sayın Yüksedağ'ın 10 ay ceza almasına neden olan da konuşması değil, konuşma yaptığı yerde atılan sloganlardır." dedi.

Yıldırım, dün TBMM Genel Kurulu'nda, Figen Yüksekdağ'ın milletvekilliğinin düşmesine ilişkin kararın okunmasından sadece 14 dakika sonra Yüksekdağ'ın Meclis albümünden çıkarıldığını belirterek, "Keşke hep bu kadar hızlı olsanız. Camiyi çalacak olan kılıfını da hazırlamış önce." diye konuştu.

Ahmet Yıldırım, gözaltında işkenceler yaşandığını, Mardin'de gözaltına alınan 60 yaşındaki Abdi Yakup'dan haber alınamadığını iddia etti.

AK Parti Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu, PKK'nın ülkenin çocuklarını kullanan uluslararası bir örgüt olduğunu belirtti.

Meclis çatısı altında olan bir partinin açıkça PKK'ya tavır alamamasının kendilerini yaraladığını kaydeden Aydoğdu, "Kürtlerin çözülecek bir meselesi varsa, PKK bunu imkansız hale getiriyor. Devletin PKK ile mücadelesi meşrudur. Her devlet kendi topraklarına yönelen teröre cevap verir. Devletin terörle mücadelede suistimali varsa bunun üzerine gidilmelidir ama terörün amacını es geçerek sadece bunlarla ilgilenmek olmaz. Teröre karşı ortak, kesin, açık ve kesin bir dille tavrımızı ortaya koymalıyız." diye konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP Grup Başkanvekili Yıldırım'ın, "Gözaltına alındıktan sonra haber alınamadığını" söylediği 60 yaşındaki Abdi Yakup'un fotoğrafını gösterdi.

Tanrıkulu, Yakup'un bu ayın 17'sinde gözaltına alındığını, 18'inde Mardin Devlet Hastanesi'ne kaldırıldığını ve halen hastanede tedavisinin devam ettiğini bildirdi.

İnsan hakları alanında en dip dönemin yaşandığını savunan Tanrıkulu, "Yargı en berbat dönemini yaşıyor. Sıkıyönetim dönemleri de dahil olmak üzere, hiçbir dönemde bu kadar berbat bir yargı olmamıştı. DGM'ler bile böyle değildi." ifadesini kullandı.

AK Parti Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara, yargı ile ilgili söylenenlerin yanlış ve siyasi değerlendirmeler olduğunu kaydetti.

Yargısal alanda yapılan reformlara değinen Boynukara, "Adalet bakanları 2005 yılına kadar savcılara talimat verme hakkına sahipti, bu uygulama kaldırıldı. Adli kontrol uygulamasının kapsamı genişletildi." diye konuştu.

Önergede, gözaltında kötü muamele iddialarının bulunduğunu aktaran Boynukara, eğer somut olaylar varsa, bunların üzerine gidilmesi gerektiğini vurguladı.

Konuşmaların ardından HDP'nin önerisi kabul edilmedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: TBMM Genel Kurulu - Mardin
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 21.10.2020 06:02:44. #1.14#
title