TBMM Dışişleri Komisyonu Heyetinin Mısır Temasları

TBMM Dışişleri Komisyonu Heyetinin Mısır Temasları

Mısır Meclisi Türk Dostluk Grubu'nun Davetlisi Olarak Mısır'da Bulunan TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Eskişehir Milletvekili Hasan Murat Mercan, "Mısır Makamlarından Operasyonu Eleştiren Bir Tavır Görmedik. Mısır Basınının da Konuya Yaklaşımına Bakarsanız, Aksi Yönde Bir Tepki Yok. Mısırlı Muhataplarımızdan 'Operasyon Olmasa İyi Olurdu' Diye Bir Söz İşitmedik" Dedi.

TBMM Dışişleri Komisyonu Heyetinin Mısır Temasları

Mısır Meclisi Türk Dostluk Grubu'nun davetlisi olarak Mısır'da bulunan TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Eskişehir Milletvekili Hasan Murat Mercan, "Mısır makamlarından operasyonu eleştiren bir tavır görmedik. Mısır basınının da konuya yaklaşımına bakarsanız, aksi yönde bir tepki yok. Mısırlı muhataplarımızdan 'operasyon olmasa iyi olurdu' diye bir söz işitmedik" dedi.

Mısır'daki temasları çerçevesinde, Türkiye'nin Kuzey Irak'a düzenlediği kara operasyonuyla ilgili Türk gazetecilere açıklamalarda bulunan TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Mercan, Türkiye'nin operasyon konusunda aldığı dış desteğin demokratikleşme, insan haklarındaki gelişme ve işkenceye tolerans tanımama konularındaki çalışmaları ile ilgili olduğunun altını çizdi. Mercan, "PKK; bu hükümet döneminde BM, ABD ve AB'de terörist örgüt listesine girdi. 11 Eylül saldırılarından sonra dünyada konjonktür değişti, fakat Türkiye terörle mücadelede yalnızdı, bu da bir gerçek. Türkiye uluslararası haklarından doğan şartlar ile bugün kara operasyonunu gerçekleştiriyor" diye konuştu. Gazetecilerin, Irak Hükümeti ve hükümette yer alan Şii İttifakı'nın Türkiye'yi kara operasyonundan dolayı kınadığını hatırlatmaları üzerine Mercan, "Bu tip tepkiler normaldir. Daha önceden terör örgütü PKK, Irak'ta yaşam alanı bulamasa, engellense ve destek sağlanmasaydı bunlara gerek kalmazdı" diye yanıtladı. Mercan değerlendirmesinin sonunda, Irak ile ilgili kararı Irak halkının vermesi gerektiğini vurgulayarak, Türkiye'nin tek ve bölünmemiş bir Irak'tan yana olduğunu sözlerine ekledi.

(MKF-OYK-OYK-OK-D)