TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır: "Amerika Birleşik Devletleri, Bölgede Barış ve...

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır: "Amerika Birleşik Devletleri, Bölgede Barış ve...

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır: "Amerika Birleşik Devletleri, bölgede barış ve istikrarı tehlikeye atacak, barış zemininin tamamen yok edecek, bazı çatışmaları yaratma riskini attıracak kararı gözden geçirmelidir"ANKARA - TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, "...

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır: "Amerika Birleşik Devletleri, bölgede barış ve istikrarı tehlikeye atacak, barış zemininin tamamen yok edecek, bazı çatışmaları yaratma riskini attıracak kararı gözden geçirmelidir"

ANKARA - TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır,"Bizim bakımımızdan geçerliliği olmayan bir karardır, Türkiye bu kararı yok hükmünde adletmektedir. Amerika Birleşik Devletleri, bölgede barış ve istikrarı tehlikeye atacak, barış zemininin tamamen yok edecek, bazı çatışmaları yaratma riskini attıracak kararı gözden geçirmelidir" dedi.
TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Bozkır, makamında Suudi Arabistan Ankara Büyükelçisi Waleed A. Elkhereiji'i kabul etti.
Bozkır, yaklaşık bir saat görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye- Suudi Arabistan ilişkileri ve bölgede yaşanan konular hakkında konuştuklarını aktardı. Bozkır, Kudüs konusunda, "Kudüs Türkiye bakımından, dünyada yaşayan Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi toplumları bakımından kutsal bir mekandır. Burada emri vaki ile İsrail lehine gerçekleştirilecek bir statü değişikliği Müslüman ve Hıristiyan toplumları için infiale yol açacaktır. Beklenmedik çatışmaların nedeni olacaktır. Kudüs Türkiye ve İslam toplumu için önemli bir meseledir, Türkiye için kırmızı çizgidir. ABD yönetiminin zamansız ve sorumsuzca olarak değerlendiriyoruz. Türkiye ve uluslararası camiada büyük bir endişe uyandırdı. Uluslararası hukuka aykırı, Birleşmiş Milletler kararlarına uymayan bir karardır. Bizim bakımımızdan geçerliliği olmayan bir karardır, Türkiye bu kararı yok hükmünde adletmektedir. Amerika Birleşik Devletleri, bölgede barış ve istikrarı tehlikeye atacak, barış zemininin tamamen yok edecek, bazı çatışmaları yaratma riskini attıracak kararı gözden geçirmelidir" diye konuştu.
Elkhereiji ise Türkiye ilke Suudi Arabistan derin ve güçlü ilişkilere sahip iki ülke olduğunu kaydetti. Elkhereiji, "İki ülke de konu hakkında açıklama yaptı. İki açıklama arasında çok sayıda benzerlikler var. İki, ülke de açıklamalarında kararı reddediyorlar. İsrail Filistin barışına hizmet etmeyecek bir karardır" ifadelerini kullandı.