TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Mercan:

TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Mercan:

KKTC'de Temaslarda Bulunan TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Murat Mercan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı George W. Bush ile Yaptığı Görüşmeyi Değerlendirdi.

TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Mercan:

KKTC'de temaslarda bulunan TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Murat Mercan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı George W. Bush ile yaptığı görüşmeyi değerlendirdi.

AK Parti Eskişehir Milletvekili Murat Mercan başkanlığındaki TBMM Dış İlişkiler Komisyonu, geçtiğimiz pazar gününden beri KKTC'de temaslarda bulunuyor. KKTC'den yarın ayrılacak komisyonda AK Parti Eskişehir Milletvekili Mercan'ın yanı sıra, AK Parti'den Komisyon Başkan Vekili Mehmet Ceylan, A. Emin Önen, Metin Yılmaz, Canan Kalsın, Mehmet Çerçi, Gönül Berkin Şahkulubey, CHP'den Abdurrezzak Erten, Canan Arıtman, MHP'den de Metin Ergün yer aldı. Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Türkekul Kurttekin, bu akşam

konuklar onuruna Girne Merit Hotel'de bir resepsiyon verdi. Kısıtlı bir davetli katılımı olan resepsiyona KKTC Meclis Başkanı Fatma Ekenoğlu, Başbakan Ferdi Sabit Soyer ve önde gelen sivil toplum örgütlerinin başkanları katıldı. Başbakan Erdoğan ile ABD Başkanı Bush arasındaki görüşmeyi değerlendiren Komisyon Başkanı Mercan, "Türkiye PKK'nın varlığını yok etme konusunda kararlılığını bir kez daha ortaya koymuştur. Bunun sonucu olarak operasyon yapma kararının verildiği söylenmiştir. Üçlü bir askeri

mekanizma ortaya çıkmıştır. Bu üçlü mekanizmada ABD ve Türkiye Genelkurmay Başkanlığı ile Irak'taki Amerikan Komutanlığı yer alacaktır. Bu mekanizma içinde sonuç alınacağına inanıyorum. Operasyonun yeri ve zamanı artık Türk Silahlı Kuvvetleri'nin vereceği karardır. Uluslararası camiadan işbirliği talep edilmiştir. Anladığım kadarı ile de bu işbirliği sağlanmıştır. İnşallah bundan sonra PKK terörü kökten kazınır" dedi.

(MG-OYK-OYK-OK-D)