TBMM'de Yeni Yasama Yılı Açılış Resepsiyonu (5)

TBMM'de Yeni Yasama Yılı Açılış Resepsiyonu (5)

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye'nin Malezya Olacağı İddialarıyla İlgili Değerlendirmelerde Bulunarak, "Türkiye, Malezya Olmaz. Basın Gündem Yaratmaya Çalışıyor" Dedi. Bahçeli, DTP'nin Beytüşşebep'taki Saldırıyı Terör Olarak Nitelendirmediği Yönündeki İddiaların Hatırlatılması Üzerine İse, "Gaflet İçinde Olan İnsanlar Var. Türkiye'nin Gerçeklerini Görmeliler ve Yeminlerine Sadık Kalmal...

TBMM'de Yeni Yasama Yılı Açılış Resepsiyonu (5)

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye'nin Malezya olacağı iddialarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunarak, "Türkiye, Malezya olmaz. Basın gündem yaratmaya çalışıyor" dedi. Bahçeli, DTP'nin Beytüşşebep'taki saldırıyı terör olarak nitelendirmediği yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine ise, "Gaflet içinde olan insanlar var. Türkiye'nin gerçeklerini görmeliler ve yeminlerine sadık kalmalılar" diye konuştu.

MHP lideri Devlet Bahçeli, TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın verdiği yasama yılı açılış resepsiyonunda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Bahçeli, 'Türkiye Malezya olur mu?' tartışmalarına ilişkin bir soru üzerine, "Türkiye Malezya olmaz. Basın gündem yaratmaya çalışıyor. Türkiye'de hanımlar mahalle baskısıyla tavır değiştirir mi?" diye konuştu. Şırnak'ta yaşanan ve 13 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısı ile ilgili bir soru üzerine Bahçeli, uzun süredir terörün tırmanma eğilimi

içinde olduğunun görüldüğünü kaydederek, "Köyüne su götürmek amacıyla giden masum insanlara saldırı olmuştur. Milletimizin başı sağolsun" diye konuştu. Bahçeli, DTP'nin olayı terör olarak nitelendirmediği yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine ise, "Gaflet içinde olan insanlar var. Türkiye'nin gerçeklerini görmeliler ve yeminlerine sadık kalmalılar" yorumunu yaptı.

Yeni anayasa hazırlıklarına ilişkin bir soru üzerine Bahçeli, bilim adamları tarafından bir anayasa taslağı hazırlandığını ve bu taslağın Sapanca'da AK Parti'liler tarafından değerlendirmeye tabi tutulduğunu hatırlatarak, MHP'nin de anayasa ile ilgili bir çalışma başlattığını kaydetti. Önce bu konuda genel bir değerlendirme yapacaklarını dile getiren Bahçeli, "Zaman olursa madde madde görüşlerimizi açıklayacağız" şeklinde konuştu.

Bahçeli, Beşiktaş'ın kötü gidişiyle ilgili bir soruya ise, "Önümüzde çok haftalar var. Beşiktaş'ın karakteri uzun zamanda başarıdır. İnşallah şampiyon olur" karşılığını verdi.

DTP Grup Başkanı Ahmet Türk ise, Genelkurmay Başkanı'nın DTP'ye yönelik eleştirileriyle ilgili açıklamalarda bulundu. DTP'nin demokratik bir sürece katkıda bulunmak için Meclis'te olduğunu kaydeden Türk, gerginliğin sebebi olarak DTP'nin gösterilmesinin kendilerini rahatsız ettiğini kaydetti. Türk, "Niyetimiz açıktır. Bize yönelik bir susturma politikası uygulanıyor. Toplumsal uzlaşma niyetiyle parlamentoya gelirken susturulmaya çalışılıyoruz. Farklı düşündüğümüz için hedef haline getiriliyoruz.

Şiddetin, çatışmanın durdurulması çabası içindeyken adeta fatura bize çıkarılmaya çalışılıyor. Bu tutum demokratik değildir. Türkiye'yi çatışma ortamından kurtarmak için üzerimize düşeni yapıyoruz" şeklinde konuştu. Meydana gelen olaylardan dolayı herkesten fazla acı duyduklarını kaydeden Türk, yaşama hakkının engellenmesine yönelik her türlü eylemi kınadıklarını belirtti. Kimden gelirse gelsin böyle bir eylemi tasvip etmeyeceklerini dile getiren Türk, olayı ortaya çıkarmanın devletin görevi olduğunu

vurguladı. Türk, "Olayın meydana geliş şekliyle ilgili herkesin kafasında kuşkular olabilir. Olayın üzerine gidilmeli ve sonuçları kamuoyuna açıklanmalıdır" dedi.

(ZÇ-OK-Y)