TBMM'de Yeni Yasama Yılı Açılış Resepsiyonu (4)

TBMM'de Yeni Yasama Yılı Açılış Resepsiyonu (4)

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, ABD'nin Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Joseph Ralston'ın İstifa Ettiği Yönündeki Haberleri Yalanlayarak, "Ralston Görevine Devam Ediyor" Dedi. Wilson, Türkiye ile Irak Arasında İmzalanan 'Terörle Mücadele Anlaşması'nı da Olumlu Bir Gelişme Olarak Gördüklerini Vurguladı.

TBMM'de Yeni Yasama Yılı Açılış Resepsiyonu (4)

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, ABD'nin Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Joseph Ralston'ın istifa ettiği yönündeki haberleri yalanlayarak, "Ralston görevine devam ediyor" dedi. Wilson, Türkiye ile Irak arasında imzalanan 'Terörle Mücadele Anlaşması'nı da olumlu bir gelişme olarak gördüklerini vurguladı.

TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın Meclis'in yeni yasama yılına başlaması dolayısıyla verdiği resepsiyona katılan ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, burada gazetecilerin sorularını cevapladı. Wilson, ABD'nin Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Ralston'ın istifa ettiği yönünde çıkan haberlerin hatırlatılması üzerine "Ralston görevine devam ediyor" diye konuştu. Gazetecilerin soruları üzerine Türkiye ile Irak arasında imzalanan 'Terörle Mücadele Anlaşması'na ilişkin görüşlerini de açıklayan Büyükelçi Wilson,

anlaşmanın imzalanmasının çok olumlu bir gelişme olduğunu ifade etti. Hem Türkiye'yi hem Irak'ı birlikte çalışmaları için uzun züredir teşvik ettiklerinin altını çizen ABD Büyükelçisi Wilson, PKK'nın bir terör örgütü olduğunu vurguladı. Irak hükümetinin de bunu ilk kez bir anlaşmada dile getirmesinin önemli bir adım olduğuna dikkati çeken Wilson, anlaşma metninde yer almayan 'sıcak takip' maddesiyle ilgili olarak da şunları söyledi:

"Türkiye ve Irak'ın bu konudaki anlaşmazlığın tüm bir anlaşmayı etkilemesine izin vermemeleri memnuniyet vericidir."

(DA-OK-Y)

Kaynak: İHA