TBMM'de Mülteciler, 12 Eylül, Tutuklu ve Hükümlülerle İlgili 3 Komisyon

TBMM'de Mülteciler, 12 Eylül, Tutuklu ve Hükümlülerle İlgili 3 Komisyon

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, yaptığı toplantıda üç alt komisyonun kurulmasına karar verdi.

TBMM'de Mülteciler, 12 Eylül, Tutuklu ve Hükümlülerle İlgili 3 Komisyon

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, yaptığı toplantıda üç alt komisyonun kurulmasına karar verdi. Bu komisyonlar şöyle: 'Mülteci Hakları Alt Komisyonu', '12 Eylül Askeri Darbesinden Sonra Oluşturulan Diyarbakır Beş No'lu Cezaevi İnceleme Alt Komisyonu' ve 'Hükümlü ve Tutuklu Hakları Alt Komisyonu.'


Konuya ilişkin açıklama yapan TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, alt komisyonların önümüzdeki günlerde bir araya gelerek başkanlarını seçeceğini, çalışma takvimlerini ve yöntemini belirleyeceklerini söyledi.


Yapılan alt komisyon çalışmalarının ardından hazırlanan raporların İnsan Haklarını İnceleme Komisyonuna sunulacağını belirten Yeneroğlu, "İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde daha önce de mülteciler ile hükümlü ve tutuklularla ilgili incelemeler yapılmış, yasal altyapıya ve uygulamalara ilişkin tespit ve önerileri içeren raporlar yayınlanmıştır. Ancak her iki konunun da güncelliğini koruması ve acil çözüm bekleyen sorun alanları içermesi sebebiyle Komisyon önceliği bu konulara vermiştir. 12 Eylül askeri darbesinden sonra Diyarbakır 5 No’lu Cezaevinde gerçekleşen bütün uygulamaların ve siyasi sonuçlarının incelenmesinin ise, ülkemizin geçmişle yüzleşme politikalarına ve bugün en çok arzu edilen siyasi normalleşmeye katkı sağlaması ve insan hakları mücadelesini zenginleştirmesi beklenmektedir. Komisyonumuza sunulan diğer alt komisyon önergeleri gelecek toplantılarda görüşülecek ve karara bağlanacaktır." diye konuştu.


Mülteci Hakları Alt Komisyonu Üyeleri: Antalya Milletvekili Atay Uslu, Isparta Milletvekili Sait Yüce, Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, Kars Milletvekili Ayhan Bilgen ve Osmaniye Milletvekili Ruhi Ersoy.


12 Eylül Askeri Darbesinden Sonra Oluşturulan Diyarbakır Beş No'lu Cezaevi İnceleme Alt Komisyonu üyeleri: Ankara Milletvekili Aydın Ünal, Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, Mersin Milletvekili Fikri Sağlar ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran.


Hükümlü ve Tutuklu Hakları Alt Komisyonu üyeleri: Ankara Milletvekili Aydın Ünal, İstanbul Milletvekili Fatma Benli, İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner, Malatya Milletvekili Nurettin Yaşar, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan ve İstanbul Milletvekili Atila Kaya'dan oluşuyor.

Kaynak: CİHAN