TBMM'de Hipertansiyon Farkındalık

TBMM'de Hipertansiyon Farkındalık

15.05.2019 11:49 | Son Güncelleme: 15.05.2019 11:49
TBMM'de Hipertansiyon Farkındalık

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Ülver Derici, "Tansiyon ölçümüyle başlar.

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Ülver Derici, "Tansiyon ölçümüyle başlar. Hipertansiyon küresel bir hastalık. Fark etmiyorsunuz, bir gün bakıyorsunuz, sağ tarafınıza inme gelmiş, bir bakıyorsunuz şiddetli göğüs ağrısıyla uyanmışsınız, aileniz sizi acile yetiştirmeye çalışıyor" dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde hipertansiyon farkındalık etkinliği düzenlendi. Etkinliğe, AK Parti Ankara milletvekili Arife Polat Düzgün, CHP Ankara milletvekili Tekin Bingöl katıldı ve tansiyonlarını ölçtürdüler.

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Ülver Derici, hipertansiyon, bilgilendirme yapacaklarını belirterek, "Amacımız insanları tansiyon ölçmeye yaklaştırmak. Tansiyon tedavisi farkındalık ile başlar. Tansiyon ölçümüyle başlar. Hipertansiyon küresel bir hastalık. Fark etmiyorsunuz, bir gün bakıyorsunuz, sağ tarafınıza inme gelmiş, bir bakıyorsunuz şiddetli göğüs ağrısıyla uyanmışsınız, aileniz sizi acile yetiştirmeye çalışıyor.Gözleriniz görmez olmuş ya da gözleriniz bozulmuş. Baş edilebilecek bir problem" dedi.

Düzgün, tansiyonunun 130/80 çıktığını belirterek, her yaş grubunda tansiyon ölçümlerinin olduğunu ifade etti. Düzgün, "140/90'ın üzerinde hipertansiyon diyoruz. 140/90 yaş grubuna göre değişse de, takip etmek gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Siyasette tansiyon yüksek olmasına ilişkin hatırlatma üzerine Düzgün, "Siyasetin düzen içinde gitmesi gerekiyor. O yüzden bizim istediğimiz tansiyonun aynı ahenkte devam etmesi istiyoruz. Ülkemizin problemlerine yaklaşırken tansiyonu normalde tutup, sağlıklı kararlar vermemiz gerekiyor" şeklinde konuştu.

Bingöl, İstanbul seçiminin iptal edilmesi toplumun her kesiminin etkilediğini söyleyerek, "biz tansiyonumuzu kontrol altına alırız. Ama aslolan İstanbul'daki vatandaşlarımızın bu süre içinde tansiyonlarına dikkat etmeleri gerekiyor. Yaşanan bu olumsuzluklar, haksızlıklar eminim ki İstanbul'daki 16 milyon vatandaşımızı da tansiyon konusunda gerginlik olduğu için etkiliyordur. Aman tansiyonlarına dikkat etsinler" şeklinde konuştu. - ANKARA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: TBMM'de Hipertansiyon Farkındalık - Ankara
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27.9.2020 04:17:02. #1.15#
title