TBMM'de Erdoğan-Baykal Düellosu

TBMM'de Erdoğan-Baykal Düellosu

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan'ın Antalya Zeytinköy'deki Arsası ile İlgili İddialarına Cevap Vererek, 'Buralardan Bir Şey Çıkmaz. Çalı Dibini Taşlayarak Bir Şey Bulamazsınız.' Dedi.

TBMM'de Erdoğan-Baykal Düellosu

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan'ın Antalya Zeytinköy'deki arsası ile ilgili iddialarına cevap vererek, "Buralardan bir şey çıkmaz. Çalı dibini taşlayarak bir şey bulamazsınız. Biz devletin, milletin malına para ve mal hesabı içinde el uzatmayı içimize sindiremeyiz. Ne ben, ne çocuklarımız bu bakımdan hiçbir ithamın muhatabı yapılamaz" dedi.

CHP lideri Baykal, TBMM Genel Kurulu'ndaki bütçe görüşmeleri sırasında Başbakan Erdoğan'ın, Antalya'daki arsası ile ilgili iddialarda bulunması üzerine söz aldı. Meclise duyduğu saygı gereği söylemesi gereken birkaç şey olduğunu belirten Baykal, "Başbakan öyle anlaşılıyor ki, yolsuzluk suçlamalarına çok fazla muhatap olduğu için bunalmış, bizimle ilgili ciddi bir çaba içinde. Bize yönelik bir yolsuzluk suçlaması yapabilecek bir dayanak noktası arıyor" diye konuştu.

Başbakan'ın, elindeki bütün devlet imkanları ile bula bula çürümüş, eskimiş, boş dedikodulara başvuracak noktaya geldiğini gördüğünü ifade eden Baykal, hakkındaki yolsuzlukla ilgili her somut iddiaya kapsamlı ve ayrıntılı cevap vermeyi görev bildiğini belirtti. Baykal şunları söyledi:

"Ben milletvekili olmadan önce, henüz hiçbir kamu sorumluluğu üzerimde yokken 1980'li yılların içinde, 7 yıllık siyaset yapma yasağı içindeyken, Antalya Zeytinköy'de hisseli bir araziye katıldım. 20 yılı aşkın süre içinde bir gün bile herhangi bir kamu otoritesi ile bir belediye yetkilisi ile bu konuda hiçbir ilişki kurmuş değilim. Antalya'nın hemen yanında, 20 küsur yıl önce, arsa talebimiz söz konusu olmadan Antalya'daki akışın doğal seyri içinde 1980'den 20 yıl sonra bir imar muamelesine kısmen tabi

oluyor ve bundan dolayı Başbakan, 'Deniz Baykal'ın arazisi de imar kapsamına girmiş, bunun altında bityeniği var' diyor. Siz bizim bu konulardaki anlayışımızı kavrayamazsınız. Bu konularda sizin kabul edemeyeceğimiz ölçüde duyarlıyız. Hiçbir CHP'li belediye başkanı o olaya herhangi bir şekilde katkı yapmış değildir."

Başbakan'ın dürüst namuslu bir belediye başkanına da suçlamada bulunduğunu kaydeden Baykal, "Ben o dönemde parlamento dışında kalmış bir partinin mensubuyken, kendisi partisi parlamentodayken güya imar değişikliğini yapmış, ben de partime almışım. Bu memleketin dürüst namuslu bir belediye başkanına bu ithamı yaparken vicdanınız rahatsız olmuyor mu? Bu iddiaları gündeme getiren gazeteyi mahkemeye verdik ve mahkum ettik. Buralardan bir şey çıkmaz. Çalı dibini taşlayarak bir şey bulamazsınız. Biz devletin,

milletin malına para ve mal hesabı içinde el uzatmayı içimize sindiremeyiz. Ne ben, ne çocuklarımız bu bakımdan hiçbir ithamın muhatabı yapılamaz" şeklinde konuştu.

(ZÇ-MEF-MEF-Y)