TBMM'de Çalışma Süresi Tartışması

TBMM'de Çalışma Süresi Tartışması

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol'un, TBMM Genel Kurulunun Çalışma Süresine İlişkin Sözleri, Tartışmalara Neden Oldu.

TBMM'de Çalışma Süresi Tartışması

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol'un, TBMM Genel Kurulunun çalışma süresine ilişkin sözleri, tartışmalara neden oldu.

AK Parti, Genel Kurul'un bugün saat 24.00'e kadar çalışmasını, grup önerisi olarak gündeme getirdi.

AK Parti'nin grup önerisi aleyhinde söz alan Anadol, TBMM Genel Kurulunun dün 14 saat 5 dakika çalıştığını söyledi.

Çalışma saatlerinin sık sık değiştirilmesini eleştiren Anadol, milletvekillerinin dünkü gibi olmadıklarını, uykusuzluğun yan etkileri olduğunu belirtti. AK Parti'li milletvekillerinin laf atması üzerine, ''Haa, Siz süpermensiniz. Siz, Recep Tayyip Erdoğan'ın tayfasısınız. Size birşey olmaz'' karşılığını verdi. Anadol, muhalefet sıralarını göstererek, ''Ama bunlar, burada oturanlar paralı asker değil'' diye konuştu.

AK Parti Denizli Milletvekili Mehmet Yüksel'in, sözlerine itiraz etmesi üzerine Anadol, ''Sen, beni susturamazsın. 12 Eylül zindanlarında susmadım. Senden mi korkacağım. Otur yerine...'' karşılığını verdi.

Başkanvekili Nevzat Pakdil, ayağa kalkarak itirazını sürdüren Yüksel'i uyardı.

Bu sırada, CHP'li milletvekilleri de ayağa kalkarak, Yüksel'in bulunduğu AK Parti sıralarına doğru yöneldi, ancak milletvekilleri araya girdi.

Milletvekillerini sakin olmaları konusunda uyaran Pakdil, tartışmaların devam etmesi üzerine birleşime ara verdi.

Verilen aranın ardından milletvekilleri birbirleriyle tartışmaya devam etti.

Verilen aradan sonra sözlerini tamamlamak için tekrar kürsüye çıkan CHP Grup Başkanvekili Anadol, kendi haklarını arayamayan milletvekillerinin vatandaşın hakkı hiç arayamayacağını ifade etti.Anadol, ''Pavyon fedaisi değiliz, konsomatris değiliz, gece kuşu değiliz...'' diye konuştu. Anadol'un bu sözleri de tepki gördü.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da AK Parti'nin grup önerisinin aleyhinde yaptığı konuşmada, çalışma saatlerine ilişkin yapılan değişiklikleri eleştirerek, sağlıklı yasama çalışması yürütme zemini olmadığını söyledi.