TBMM'de 23 Nisan Resepsiyonu

TBMM'de 23 Nisan Resepsiyonu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milletvekilleriyle Yaptığı Değerlendirme Toplantısını Önümüzdeki Hafta Sonuna Kadar Bitirmeyi Amaçladıklarını Belirterek, "Milletvekillerimizin Kanaatlerini Aldıktan Sonra Değerlendirmeyi Merkez Yürütme Kurulu'nda Yapacağız ve Ona Göre Yol Haritasını Belirleyeceğiz" Dedi.

TBMM'de 23 Nisan Resepsiyonu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, milletvekilleriyle yaptığı değerlendirme toplantısını önümüzdeki hafta sonuna kadar bitirmeyi amaçladıklarını belirterek, "Milletvekillerimizin kanaatlerini aldıktan sonra değerlendirmeyi Merkez Yürütme Kurulu'nda yapacağız ve ona göre yol haritasını belirleyeceğiz" dedi.

TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla verdiği resepsiyona Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Resepsiyona eşsiz gelen Başbakan Erdoğan, gecede yaklaşık 25 dakika kaldı. Başbakan Erdoğan resepsiyonda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan ve Saime Toptan ile bir süre sohbet etti.

İlginç diyaloglara sahne olan resepsiyonda en ilginç sohbet Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün arasında yaşandı. ATO Başkanı Aygün, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Gül'ün ticarete atılan oğlu Mehmet Gül'ün yanına geldiğini belirterek, "Çok efendi ve aklı başında bir oğlunuz var" dedi. Bunun üzerine Başbakan Erdoğan, "Bizim Memo çok aklı başında ve efendidir. Odaya kaydoldu mu?" diye sordu. Aygün de, Mehmet Gül'ün yaşı tutmadığı için anne ve babasının ismiyle odaya kayıt yaptırdığını belirterek, "Cumhurbaşkanımızın muvafakatı var, kayıt yapmaz mıyız. İşadamı oldu artık kayıtlı. Kaçak çalışamaz zaten" diye konuştu. Aygün bu sırada Başbakan Erdoğan'a kameramanların ve fotomuhabirlerinin bulunduğu balkonu işaret ederek, "Gazeteciler el sallamanızı istiyor" dedi. Aygün'e dönerek 'Birlikte resmimiz olması için mi yapıyorsun' diyen Başbakan Erdoğan, daha sonra basın mensuplarının bulunduğu balkona dönerek el salladı.

ERDOĞAN'A 'KONUŞMA' TEBRİĞİ Başbakan Erdoğan, resepsiyonda Suudi Arabistan ve İsviçre'nin Ankara Büyükelçileri ile de bir süre sohbet etti. Erdoğan'ın büyükelçilerle yaptığı sohbetin tercümanlığını ise Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt'ün eşi Ferda Paksüt yaptı. Paksüt, Başbakan Erdoğan'ı hem Suudi Arabistan hem İsviçre Büyükelçisi ile tanıştırdı. Başbakan Erdoğan, İsviçre Büyükelçi'ne 'Avrupa Şampiyonası sizde başlıyor değil mi?' diye sordu. Erdoğan, İsviçre Büyükelçisi'nin 'Bekleriz' daveti üzerine, "Bakalım" cevabını verdi. Suudi Arabistan Büyükelçisi de, Başbakan Erdoğan'ın bugün TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmayı beğendiğini ifade ederek, tebrik etti. Ferda Paksüt, bu arada Başbakan Erdoğan'a, "Benim boyum size yetişmiş Sayın Başbakan" diye espri yaptı. Bu sırada Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt, eşinin kolundan çekerek, yanına gelmesini istedi. Ferda Paksüt de, Başbakan Erdoğan ve büyükelçilere dönerek, "Eşim tercümanlık yapmamı izin vermiyor" diyerek sohbetten ayrıldı.

Başbakan Erdoğan, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson ile de ayaküstü sohbet etti. Wilson, Erdoğan'a İngilizce "Sayın Başbakan. Kutlarım" dedi. Erdoğan da "Ne dediğini anlamadım ama ben de kutlarım" deyince araya AK Parti Kırıkkale Milletvekili Vahit Erdem girerek, "Bugünkü konuşmanızı tebrik ediyor" dedi. Erdem, Wilson'a "Herkes iyi konuştu. Baykal daha çok içe dönük de konuştu" diye konuştu. Ancak Wilson salondan ayrılırken basın mensuplarının soruları üzerine, Vahit Erdem'in aktardığının aksine "23 Nisan bayramını kutladım" dediğini aktardı.

Başbakan Erdoğan, resepsiyonda pilav üstü döner yiyen Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu'ya da, "Kırmızı ete dikkat" diye takıldı. Erdoğan'ın resepsiyon boyunca Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ile karşılaşmadığı görüldü.

ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARI Başbakan Erdoğan, resepsiyondan ayrılırken milletvekilleriyle yaptığı değerlendirme toplantısına ilişkin gazetecilerin sorularını cevapladı. Dün 48 milletvekiliyle dertleştiğini, hasbihal ettiğini belirten Erdoğan, "Ama biliyorsunuz grubumuz 339 kişi. Hepsini kanaatini alacağız. Kanaatleri aldıktan sonra değerlendirmeyi Merkez Yürütme Kurulu'nda arkadaşlarımızla yapacağız. Ona göre de yol haritasını belirleyeceğiz" diye konuştu. Erdoğan, bir gazetecinin 'Yol haritanız belli mi?' yönündeki sorusu üzerine, "Görüşmeleri yapmadan böyle birşeyi açıklamam doğru olma. O zaman arkadaşlarımla yapacağım görüşmelerin anlamı olmaz" cevabını verdi. Erdoğan, niyetinin önümüzdeki hafta sonuna kadar bu görüşmeleri bitirmek olduğunu da sözlerine ekledi.

(DA-NÇ-Y)