TBMM'de 23 Nisan Resepsiyonu

TBMM'de 23 Nisan Resepsiyonu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 1 Mayıs Konusundaki Düşüncelerini Sendikaların Bildiğini Söyledi. Gül, Gazetecilerin Yıpranma Hakkının Kaldırılması ile İlgili Şikayetlerin Kendisine Ulaştığını, Konuyu İncelettiğini Belirtti.

TBMM'de 23 Nisan Resepsiyonu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 1 Mayıs konusundaki düşüncelerini sendikaların bildiğini söyledi. Gül, gazetecilerin yıpranma hakkının kaldırılması ile ilgili şikayetlerin kendisine ulaştığını, konuyu incelettiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın verdiği 23 Nisan resepsiyonunda davetlilerle sohbet etti. Resepsiyonda yaklaşık 15 dakika kalan Gül, gazetecilerin resepsiyonun çok kalabalık olduğunu hatırlatması üzerine, "Normal değil mi? İyi, ne güzel işte" dedi. Gül, 'muhalefetle görüşmeler sürecek mi?' sorusuna, "Durun bakalım, duruma göre" karşılığını verdi. Gül, bir gazetecinin '1 Mayıs'ın tatil olmasını ister miydiniz?' şeklindeki sorusu üzerine, "Sendikalar, benim ne düşündüğümü biliyor" dedi. Gül, Sosyal Güvenlik Yasası'nda gazetecilerin yıpranma hakkının kaldırıldığının hatırlatılması üzerine, "Doğru, evet. Ona da baktırıyorum. Söyledi arkadaşlar" diye konuştu.

TBMM Başkanı Toptan da resepsiyonda gazetecilerin sorularını cevapladı. Toptan, bir soru üzerine TBMM Genel Kurulu'nda kullanılan cep telefonlarını engelleyici jammer cihazı ile ilgili milletvekillerinden şikayetler geldiğini ve bunun üzerine jammer cihazını kaldırdıklarını açıkladı. İtirazlar ve şikayetlerin haklı olmadığını ama milletvekillerinin kafasındaki tereddüdü gidermek için yeni sistem temin edildiğini belirten Toptan, "Olumsuz etkisi olmayan bir engelleyici. En azından insanların aklı takılınca rahatsız oluyorlar. Bunu gidermek için böyle bir yol bulundu. 15-20 gündür yeni sistem deneniyor. Sonuç olumlu" diye konuştu.

Toptan, TBMM Genel Kurulu'nda bugün gerçekleştirilen özel oturumda liderlerin konuşmalarını nasıl bulduğunun sorulması üzerine, "Onu liderlere sorun. Bana benim konuşmamı sorun. Çok güzel bir konuşma yaptım" dedi. Toptan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'le sohbet ederken de konunun gündeme gelmesi üzerine, "Önemli olan tartışıyor olmamız. Bundan bir zarar gelmez" şeklinde konuştu.

Toptan, TBMM'nin Ulus'taki 1. Meclis binasına talip olduğu yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine, "Sanki bize daha çok yakışır gibi geliyor" diye konuştu. Toptan, resepsiyonda Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker ve Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu ile uzun süre sohbet etti.

TOPTAN'DAN GAZETECİLERE GÖNDERME: "NE GAZETECİLER VAR, SİZ NE YAPIYORSUNUZ?" Toptan, resepsiyonda davetlilerle sohbet ederken Mustafa Necati Bey'le ilgili övgü dolu sözler söylerken, gazetecilere de göndermede bulundu. Mustafa Necati Bey'in İmar Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı yaptığını kaydeden Toptan, harf devrimi yapan, Talim ve Terbiye Kurulu'nu kuran ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın teşkilat yasasını çıkaran kişinin Mustafa Necati olduğunu söyledi. Cephede de savaşmış olan Mustafa Necati'nin aynı zamanda gazetecilik de yaptığını belirten Toptan, "Böyle birşey olamaz vallahi. Ben kendime bakıyorum. Onun yaşadığından nerdeyse bir kat daha çok yaşamışım ama onun yaptıklarını o hayata sığdırmak müthiş birşey" diye konuştu. Daha sonra gazetecilere dönen Toptan, "Bak görüyor musunuz ne gazeteciler var? Gazetecilik yapıyor, cephede savaşıyor, bakanlık yapıyor. Siz ne yapıyorsunuz?" dedi.

(ZÇ-OK-Y)

Kaynak: İHA