TBMM'de 23 Nisan Resepsiyonu

TBMM'de 23 Nisan Resepsiyonu

Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, Cumhurbaşkanlığı Seçiminde TBMM Genel Kurulu'nun 367 ile Toplanması Gerektiği Yönündeki Tartışmaları, "Başvuru Olursa Elimizden Geleni Yaparız" Sözleriyle Değerlendirdi.

TBMM'de 23 Nisan Resepsiyonu

Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, Cumhurbaşkanlığı seçiminde TBMM Genel Kurulu'nun 367 ile toplanması gerektiği yönündeki tartışmaları, "Başvuru olursa elimizden geleni yaparız" sözleriyle değerlendirdi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla verdiği resepsiyona katılan Anayasa Mahkemesi Başkanı Tuğcu, 367 tartışmaları ile ilgili gazetecilerin ısrarlı soruları üzerine, "Başvuru olursa, elimizden geleni yaparız" demekle yetindi. Tuğcu, 24 saat içinde karara bağlanıp bağlanmayacağı yönündeki bir soruya da, "Bu, boyacı küpü mü?" şeklinde karşılık verdi.

Resepsiyonda gazetecilerin sorularını cevaplayan DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar da, sağda birleşmeyle ilgili olarak Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu ile yarın veya ertesi gün yeniden bir araya gelebileceğini açıkladı. "Her gün her gün sıcak temas olmaz, bir kere olur biter" diyen Ağar, TBMM'deki törenlere katılmayan siyasi parti liderlerine kızdı. Ağar, "Meclisin törenlerine insan gelmez mi? Parlamentonun kendi törenlerine gitmemek doğru değil" diye konuştu.

Ağar, CHP lideri Deniz Baykal'ın 23 Nisan özel oturumunda yaptığı konuşmanın hatırlatılması üzerine, "Baykal'ın konuşmasını millet değerlendirir. Benim konuşmalarımı kim nasıl değerlendirdi, ben ona bakarım. Konuşmamla ilgili önemli yerlerden beğeni aldığımı söyleyebilirim. Başka birinin sözlerini ben niye değerlendireyim, onu millet değerlendirsin" ifadelerini kullandı.

Ağar, cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda da kamuoyunda öne çıkan isimlerle değil, aday olan isimle meşgul olacağını kaydetti.

Gazetecilerin cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin sorularını cevaplayan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de, "Cumhurbaşkanı adayı kimin kafasında net değil ki? Benim kafamda net" şeklinde konuştu.

Bir gazetecinin 'Adayın son ana kadar açıklanmaması demokrasi açısından sağlıklı mı?' sorusu üzerine ise Bakan Çelik, 'Don't worry' (endişelenme)" dedi.

Tarım Bakanı Mehdi Eker ise Başbakan'ın söylediği üzerinde uzlaşacaklarının mesajını verdi. Resepsiyona katılan Devlet Bakanı Mehmet Aydın da, Malatya'da yaşanan olayla ilgili sorular üzerine, Türkiye'de misyonerlik faaliyetlerinin olduğunu, olayların tarihsel süreç dikkate alınarak değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Aydın, "Malatya'daki olay göründüğünden daha karmaşık olabilir" şeklinde konuştu.

(DA-MEF-MEF-Y)

Kaynak: İHA