TBMM'de 23 Nisan Resepsiyonu

TBMM'de 23 Nisan Resepsiyonu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Adayını Sadece Kendisinin Bildiğini Belirterek, "Eşim Dahil Kimse Bilmiyor. Sayın Gül de Bilmiyor" Dedi.

TBMM'de 23 Nisan Resepsiyonu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı adayını sadece kendisinin bildiğini belirterek, "Eşim dahil kimse bilmiyor. Sayın Gül de bilmiyor" dedi.

Başbakan Erdoğan, TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla verdiği resepsiyonda Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda ilginç mesajlar verdi. Cumhurbaşkanlığı adayını kendisinden başka bilen olmadığını kaydeden Erdoğan, eşinin de bilmediğini kaydetti. Erdoğan, "Bizim terbiyemiz böyle. Bizde bir söz vardır. Sakalımı keserim denir. Büyüklerimiz böyle demiş" diye konuştu.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde izledikleri politikanın bazı kesimler tarafından beğenildiğinin, bazı kesimler tarafından ise eleştirildiğinin hatırlatılması üzerine, şu anda bu süreci değerlendirmesi gereken kurumun parlamento olduğunu, parlamentonun bunun değerlendirmesini yapacağını söyledi. Erdoğan, "Bana sorduğunuz kadar bunu muhalefete de sorsanız iş rahatlayacak. Muhalefete neden sormuyorsunuz senin adayın kim diye? Bu tarihe, bugüne kadar hiçbir muhalefet aday çıkarmamak gibi bir şey

yapmamıştı" şeklinde konuştu.

Erdoğan, Turgut Özal döneminde de muhalefetin aday çıkartmadığının belirtilmesi üzerine, "O zaman da aday vardı" dedi.

'Hizmette en tepe noktayı neresi olarak görüyorsunuz?' sorusu üzerine Erdoğan, bir gazetecinin süreci kamuoyuyla paylaşmadığını söylediğini hatırlatarak Anadolu'yu dolaştığını ve aslında kamuoyunun kendisiyle çok şeyler paylaştığını ifade etti. Erdoğan şöyle konuştu:

"Bende bir fikir oluşmasına onlar da katkıda bulunuyor sağolsunlar. Samsun'da farklı refleks ortaya çıkıyor, Ordu'da farklı. Giresun'da, Trabzon'da, Bursa'da çok daha farklı refleksler koyuyor. Bakıyorsun aynı yerde 'beş beş' diyenler olduğu gibi, 'Çankaya, Çankaya' diyenler de oluyor. Bunları kamuoyu benimle çok iyi paylaşıyor. Bugüne kadar hangi genel başkan bu kadar detaylı kamuoyu araştırması yapmıştır. Var mı?"

Erdoğan, siyasetteki hedefinin sorulması üzerine, "Var hedefim. Hedeflerim var. Ülkeye hizmet, halkıma hizmet. Hizmetin en idealini verebilmek. Benim bildiklerimi siz bilseniz" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, resepsiyona katılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve kuvvet komutanlarıyla da uzun bir süre sohbet etti. Erdoğan ile Büyükanıt'ın sohbeti sırasında konu yine cumhurbaşkanlığı seçimine geldi. Erdoğan, 'Bizi neden son dakikaya kadar merak içinde bıraktınız?' diye soran bir gazeteciye, "Ben sana özel anlattım. Uçakta sohbet ettik" karşılığını verdi.

Erdoğan, İstanbul'da balıkçıların bu konudaki düşüncelerini aldığını belirterek şöyle konuştu:

"Hepsi bana orda bir istikamet gösterdiler. Balıkçının gösterdiği istikametten kaçılır mı? En güzel istikameti onlar verir. Balıkçı deyip geçme."

Erdoğan, balıkçıların cumhurbaşkanı olarak kimi görmek istediklerinin sorulması üzerine ise, "Söylemediler. Onu siz iyi bilirsiniz dediler" dedi.

Erdoğan, Arınç'la görüşmesine ilişkin bir soru üzerine Meclis Başkanı ile isim üzerinde konuşmadıklarını, süreci görüştüklerini söyledi. Kafasındaki ismi eşi dahil kimseyle paylaşmadığını kaydeden Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Gül'ün de bunu bilmediğini kaydetti.

Bu arada Dışişleri Bakanı Gül de Erdoğan ve komutanların yanına gelerek sohbete katıldı. Gül, bugün Başbakan'ın çocukları kabulünde koltuğu devralan öğrenciye Irak'la ilgili bir soru sorduğunu ve öğrencinin kendisine 'bunu Genelkurmay Başkanı'na sorun' dediğini anlattı. Erdoğan da, Başbakanlığı devrettiği öğrencinin eğitimle ilgili sorular üzerine bu soruların Milli Eğitim Bakanı'na yöneltilmesini istediğini hatırlatarak, "YÖK diyemedi, Milli Eğitim Bakanı'na sorun dedi" diye konuştu.

(ZÇ-ZÇ-MEF-Y)

Kaynak: İHA