TBMM'de 23 Nisan Resepsiyonu

TBMM'de 23 Nisan Resepsiyonu

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İran'ın Nükleer Müzakerecisi Ali Larijani ile Avrupa Birliği'nin Dış Politikadan Sorumlu Temsilcisi Javier Solana'nın 25 Nisan'da Ankara'da Buluşmasıyla İlgili Olarak, "Epey Formüller Denedikten Sonra Her İki Taraf da Ankara'dan Başlamayı Kabul Etti. Nnezaketen Bazı Görüşmelere Girebiliriz Ama Asıl Görüşmeler İkisinin Arasında Olacak. İçeriy...

TBMM'de 23 Nisan Resepsiyonu

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İran'ın Nükleer Müzakerecisi Ali Larijani ile Avrupa Birliği'nin Dış Politikadan Sorumlu Temsilcisi Javier Solana'nın 25 Nisan'da Ankara'da buluşmasıyla ilgili olarak, "Epey formüller denedikten sonra her iki taraf da Ankara'dan başlamayı kabul etti. Nnezaketen bazı görüşmelere girebiliriz ama asıl görüşmeler ikisinin arasında olacak. İçeriye biz girmeyeceğiz, çünkü bizi ilgilendiren bir husus yok" dedi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla TBMM'de verilen resepsiyona katılan Dışişleri Bakanı Gül, burada gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Gül, İran'ın Nükleer Müzakerecisi Ali Larijani ile Avrupa Birliği'nin Dış Politikadan Sorumlu Temsilcisi Javier Solana'nın 25 Nisan'da Ankara'da buluşmasıyla ilgili olarak,"Geçen sene de girişimlerimiz olmuştu. Ancak o zaman olmamıştı. Epey formüller denedik. Her iki taraf da Ankara'dan başlamayı kabul etti. 25'inde toplantı Ankara'da olacağız.

Biz tabi ki ev sahibi olacağız. Biz nezaketen bazı görüşmelere girebiliriz ama asıl görüşmeler ikisinin arasında olacak. İçeriye biz girmeyeceğiz, çünkü bizi ilgilendiren bir husus yok. Onları ilgilendiriyor" değerlendirmesini yaptı.

Gül, Şarm el Şeyh'e gidip gitmeyeceği yönündeki bir soru üzerine,. "Ona bir şey diyemem, bakalım" dedi. Gül, Afganistan ile Pakistan arasındaki görüşmelere Türkiye'nin dahil olup olmayacağı yönündeki sorulara da, "Yapabileceğimiz her şeyi yapacağız işte" şeklinde karşılık verdi.

Resepsiyonda Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve kuvvet komutanlarıyla bir süre sohbet eden Bakan Gül, sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısına karşı Türkiye'nin ABD'nin etkin gazetelerine verdiği İngilizce ilanın bir örneğini cebinden çıkararak Büyükanıt'a ve komutanlara verdi. Gül'ün dağıttığı İngilizce broşürde, "Gelin gerçeği ortaya çıkaralım. 1915'te neler yaşandığını neler yaşandığını hep birlikte ortaya çıkaralım. Türkiye, Ermenistan'ı tarihi gerçekleri birlikte çalışmaya davet ediyor.

Bu amaçla da Türkiye, Ermenistan'a ortak bir tarihçiler komisyonu kurulmasını teklif etti. Bu üçüncü taraflara da açık olacak. Türkiye, bütün arşivlere herkesin ulaşabileceğini garanti ediyor. Biz kendi geçmişimizdeki gerçeklerle yüzleşebiliriz. Ermenileri de aynısını yapmaya davet ediyoruz. Tarihi inceleme çabalarına destek verin, yasalaştırmayın" ifadelerine yer veriliyor.

ABD Başkanı George Bush, ABD eski Başkanı Bill Clinton, ABD Dışişleri Bakanı Rice'ın sözde Ermeni soykırımına ilişkin görüşlerine de atıfta bulunulan ilanın, Ermeniler'in yoğun olarak yaşadığı bölgede yayınlanan Los Angalens Times, Washington Times, New York Times ve Amerikan Kongresi'nde yayınlanan Politico adlı gazeteye verildiği öğrenildi.

Resepsiyona eşi Işıl Mumcu ile katılan Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu da, gazetecilerin DYP ile birleşme konusundaki sorularına, "Ortak tavır alma kararı almıştık. Önce Milletin Meclisi'nin işine bakacağız, sonra kendi işimize bakacağız" şeklinde cevap verdi.

(DA-MEF-MEF-Y)