TBMM'de 2008 Yılı Bütçe Görüşmeleri

TBMM'de 2008 Yılı Bütçe Görüşmeleri

Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'dan Bazı Doğu İlleri İçin Turistlere Yönelik Kürtçe Tanıtım Cd'si Hazırlanmasını İstedi.

TBMM'de 2008 Yılı Bütçe Görüşmeleri

Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'dan bazı doğu illeri için turistlere yönelik Kürtçe tanıtım CD'si hazırlanmasını istedi.

TBMM Plan Bütçe Komsiyonu'nda bütçe görüşmeleri çerçevesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bütçesi ele alınıyor. Bütçede Bakan Ertuğrul Günay'ın sunumunun ardından milletvekilleri konuşmaları başladı. DTP'li komisyon üyesi Hasip Kaplan, "Kürtçe, Boşnakça yayın yapıldı da ülke bölünmedi" dedi ve Diyarbakır'ı ziyaret edecek turistlere yerel dilde müzik dinleyebileceği 'yerel dilde hazırlanmış' tanıtım CD'leri verilebileceğini söyledi. Kaplan, turistin Diyarbakır surlarını gezerken yerel dilde hazırlanmış

bu CD'yi içindeki yerel müziklerle birlikte dinleyebileceğini ve bunun iyi olacağını ifade etti.

Kaplan, konuşmasında 12 Eylül döneminde Yılmaz Günay'a ait 105 filme Selimiye 1. Sıkıyönetim Komutanlığı'nca el konulduğunu ve filmlerin Selimiye Kışlası'na götürüldüğünü belirerek, "Bu filmler nerede, Selimiyede mi?" diye sordu. Kaplan, bunların önemli kültürel değeri olduğunu da ifade etti.

(AU-OK-Y)

Kaynak: İHA