TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Nuri Uslu'dan Kirlikik Uyarısı

TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Nuri Uslu'dan Kirlikik Uyarısı

TBMM Çevre Sorunlarını Araştırma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Uşak Milletvekili Nuri Uslu, Büyük Menderes ve Gediz Nehri'nin Çevre İlçe ve Beldelerden Gelen Atıklarla Kirlendiğini Belirterek, Çevre Sorunlarının Havza Bazında Çözümlenmesi Gerektiğini Söyledi.

TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Nuri Uslu'dan Kirlikik Uyarısı

TBMM Çevre Sorunlarını Araştırma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Uşak Milletvekili Nuri Uslu, Büyük Menderes ve Gediz Nehri'nin çevre ilçe ve beldelerden gelen atıklarla kirlendiğini belirterek, çevre sorunlarının havza bazında çözümlenmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin çevre sorunlarını çözmek için turizm alanlarından işe başlamak gerektiğini ifade eden Nuri Uslu, "Ege ve Akdeniz bizim tatil bölgelerimiz ve ülkemizin dış dünyaya karşı vitrini konumunda"dedi. Komisyon olarak planlarının hazır olduğunu ve önümüzdeki aylarda bazı illere inceleme gezisi düzenleyeceklerini dile getiren Uşak Milletvekili Nuri Uslu, Büyük Menderes ve Gediz Havzaları'ndaki kirliliğin önlenmesi için bakanlıklar bazında da çalışma başlattıklarını gerekirse konuyu Greenpeace ile de görüşeceklerini belirterek,"Çevre sorunları havza bazında ele alınmalıdır. Türkiye'nin çevre politikası ne olmalıdır ve nasıl olmalıdır gibi konuları masaya yatırıyoruz. Çevre Bakanlığı'nı dinledik ve ardından Devlet Planlama Teşkilatı'ndan brifing aldık. Çevreyle ilgili karar mekanizmalarını dinledik. Çevre sorununa turizm alanlarından başlamak gerekiyor. Çünkü turizm alanları ülkemizin vitrini gibi duruyor. Ege ve Akdeniz başta olmak üzere turizm bölgelerinde kirlilik olmamalıdır. Sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak da çevre sorununu çözme açısından önemli bir ilerleme taşıdır"dedi.

Uşak'taki çevre sorunları ve alınan önlemleri de değerlendiren Nuri Uslu,"Uşak'ta 3 tane arıtma tesisi var ve çalışıyor. Uzun yıllardır kent içerisinde çevreyi kirleterek üretim yapan dericilerimizi organize sanayi bölgesine taşıdık. Bu dericilerimizin bir takım talepleri oldu. Karşılamak için elimizden gelen gayreti sarf ediyoruz. En büyük istekleri haksız rekabetin önlenmesi yönünde. Çünkü Uşak'a en yakın Kula'daki dericilerimiz hala arıtmasız çalışıyor. Hem haksız rekabetin önlenmesi hem de Gediz Nehri'nin kirlenmesini önlenmesi için bu sorunun ortadan kaldırılması gerekiyor. Gediz'le ilgili bir proje hazırlandı ve bakanlığımız bunu hayata geçirecek"diye konuştu.

(KY) 29.06.2008 20:38 TSİ