TBMM Başkanvekili Mumcu Bartın'da."Üniversiteyi Bitiren Her 100 Gençten Ancak 30'u Kız."

TBMM Başkanvekili Mumcu Bartın'da."Üniversiteyi Bitiren Her 100 Gençten Ancak 30'u Kız."

TBMM Başkanvekili Mumcu Bartın'da.'Üniversiteyi Bitiren Her 100 Gençten Ancak 30'u Kız.'
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, üniversiteyi bitiren her 100 gençten ancak 30'unun kız olduğunu belirterek, "Yabana atılmayacak sayıda kız çocuğu ise zorunlu olmasına rağmen ilkokula bile gönderilmiyor" dedi.

TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, üniversiteyi bitiren her 100 gençten ancak 30'unun kız olduğunu belirterek, "Yabana atılmayacak sayıda kız çocuğu ise zorunlu olmasına rağmen ilkokula bile gönderilmiyor" dedi.

TBMM Başkanvekili Mumcu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Bartın Halk Eğitim Merkezi'nde düzenlenen "Kadın ve Siyaset" konulu konferansta yaptığı konuşmada, emek ve kadın sömürüsünün devam ettiğini, kadınların sokaklarda öldürülmeye, işçilerin ise madenlerde, tersanelerde ve fabrikalarda hayatını kaybetmeye devam ettiğini öne sürdü.

Kadınların emekleri ve cinsiyetleri dolayısıyla iki kez sömürüldüğünü vurgulayan Mumcu, şöyle konuştu:

"Kadınların sorunlarının çözümü, kuşkusuz eksiksiz bir demokrasiyi gerektiriyor. Ülkede çalışabilir kadın nüfusunun ancak yüzde 28'i ücret karşılığında çalışıyor. Geri kalan ise ücretsiz tarım işçisi ya da ev kadınıdır. Çalışabilenlerin ise hatırı sayılır bir kısmı sigortasızdır. Özel sektörde çalışan kadınlar, erkeklerden daha düşük ücret alıyor. İşgücüne katılan kadınların yüzde 70'i yüksek öğrenimli. Demek ki eğitim çalışmanın ön koşulu. Eğitimli, hele yüksek eğitimli bir kadın daha kolay iş bulabiliyor. Gel gör ki kız çocukları okutulmuyor. Üniversiteyi bitiren her 100 gençten, ancak 30'u kız. Yabana atılmayacak sayıda kız çocuğu ise zorunlu olmasına rağmen ilkokula bile gönderilmiyor. Kız okuyacağım diyorsa anne ve baba da biraz insaflıysa imam olamayacağını da bildiği halde, onu imam hatip okuluna gönderiyor. Bu yolla belki üniversitede okuma, çalışma, istediği ile evlenme imkanı bulur ama artık özgür düşünmekten, sorgulamaktan, bilim ve aklın yol göstericiliğinden uzaklaşır."

-Zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanun teklifi-

Mumcu, AK Parti milletvekillerinin geçtiğimiz günlerde zorunlu eğitimi 12 yıla çıkarmak gerekçesiyle '4+4+4' diye bilinen bir teklifi meclise sunduğunu hatırlatarak, teklifle zorunlu eğitimin 8 yıl olan süresinin uzatılıyormuş gibi göründüğünü ama kesintilerle imam hatip orta okullarının yeniden açılmasının mümkün olacağını iddia etti.

AK Parti'nin bu teklifi, zorunlu eğitimin 8 yıla çıkarılmasını öngören 28 Şubat kararlarına bir tepki olarak getirdiğinin söylendiğini ifade eden Mumcu, şöyle devam etti:

"AK Parti ve onu destekleyenler, 28 Şubat'ı postmodern darbe olarak nitelemiş, tepeden inme kararların tartışılmadan topluma dayatılması olarak eleştirmişlerdir. Oysa son teklifte meclis gündemine kamuoyunun hiç haberi, bilgisi yokken birden bire getirildi. Topluma dayatma açısından da AK Parti'nin

'4+4+4' tasarısı ile 28 Şubat kararları arasında fark yok. Bu teklif meclise niye getirildi- Hadi bunun adını koyalım. İmam hatip okullarını geliştirmek, Kur'an kurslarının önünü daha da açmaktan öte, bütün eğitimin imam hatipleştirilmesi, dinselleştirilmesidir."

Mumcu, annelerin kız ya da erkek olsun çocuklarının iyi eğitim almalarını, ülkeyi imar edecek, geliştirecek, yüceltecek işler yapmalarını, ülkenin geleceği üzerine söz sahibi olmalarını ve onlarla onurlanıp, gurur duymayı istediklerini dile getirerek, annelerin bu isteğinin ancak ülkemizi kültürel, bilimsel, ekonomik, sosyal her anlamda çağdaş uygarlık düzeyine çıkaracak kuşaklar yetiştirecek eğitim sistemleriyle mümkün olabileceğini belirtti.

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, konferansın sonunda Mumcu'ya tel kırma şal ve Uğur Mumcu ahşap işlemeyi portresi hediye etti.

- BARTIN

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title