TBMM Başkanlık Divanı'nda Dağılım

TBMM Başkanlık Divanı'nda Dağılım

TBMM Danışma Kurulu'nda, Başkanlık Divanı'nın 17 Üyeden Oluşması Konusunda Uzlaşma Sağlandı. AKP'ye Düşen 3 TBMM Başkanvekilliğinden 1'i MHP'ye Verildi.

TBMM Başkanlık Divanı'nda Dağılım

TBMM Danışma Kurulu'nda, Başkanlık Divanı'nın 17 üyeden oluşması konusunda uzlaşma sağlandı. AKP'ye düşen 3 TBMM başkanvekilliğinden 1'i MHP'ye verildi.

Danışma Kurulu, TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın başkanlığında toplandı. Toplantıya, AKP Grup Başkanvekili Sadullah Ergin, CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, MHP grup başkanvekilleri Mehmet Şandır ve Oktay Vural, DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş ve DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık katıldı.

Yaklaşık 1,5 saat süren toplantıda, TBMM Başkanlık Divanı'nın 17 üyeden oluşması benimsendi. Buna göre; Divanda, Meclis Başkanı Köksal Toptan'ın dışında AKP 10, CHP 3, MHP 2 ve DTP 1 milletvekiliyle temsil edilecek.

Divanda, AKP'ye 2 TBMM başkanvekili, 3 idare amiri, 5 katip üye; CHP'ye 1 TBMM başkanvekili, 1 idare amiri, 1 katip üye; MHP'ye 1 TBMM başkanvekili, 1 katip üye; DTP'ye de 1 idare amirliği düşecek.

-AKP'nin Meclis Başkanvekilleri 2'ye düşecek-

AKP'ye düşen 3 TBMM başkanvekilliğinden 1'inin MHP'ye verilmesi nedeniyle, bugün AKP grup toplantısında TBMM başkanvekilliklerine seçilen Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, Şanlıurfa Milletvekili Eyüp Cenap Gürpınar ve Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil'den hangisinin bu göreve getirileceğinin, Genel Merkezce belirleneceği öğrenildi.

AKP Grup Başkanvekili Ergin, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, grupların uzlaşı anlayışı içinde çalıştıklarını ifade etti. Ergin, ihtisas komisyonlarının 25, Başkanlık Divanının ise 17 kişiden oluşmasının benimsendiğini belirtti. ''Tüm gruplarımız uzlaşıya vardılar'' diyen Ergin, benimsenen konuların, yarın saat 15.00'te Genel Kurul'da Danışma Kurulu önerisi olarak oylanacağını söyledi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da MHP'nin ihtisas komisyonlarında 3, Plan ve Bütçe Komisyonu ile KİT Komisyonu'nda 5'er üye ile temsil edileceğini belirtti.

DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık da partisine komisyonlarda 1 üye, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ise 2 üyelik düştüğünü kaydetti.